Share Button

W specjalnym raporcie prokuratura Bośni i Hercegowiny podała, że nie zrealizowała postawionych przez Unię Europejską zadań zakończenia śledztw dotyczących zbrodni wojennych popełnionych ponad dwadzieścia lat temu.

Zdjęcie z ekshumacji jednego z grobów niedaleko Srebrenicy / fot. Wikimedia

Ponad pół roku temu Organizacja Narodów Zjednoczonych wystosowała apel do Bośni i Hercegowiny o przyspieszenie identyfikowania ekshumowanych ofiar wojen sprzed dwóch dekad.

Wysoka Rada Sądownictwa i Prokuratury Bośni odbyła konferencję na której odniosła się do ocen swojej pracy i apeli organizacji międzynarodowych. Zapowiedziała ruchy pozorne: czyli przeniesienie śledztw w sprawach zbrodni wojennych z Sądu Najwyższego do niższych instancji, „w celu odciążenia SN i przyspieszenia procesu osądzenia zbrodniarzy wojennych”.

Rada nie omieszkała też poinformować, że jedyną przyczyną długotrwałości postępowań jest przeciążenie sądów i przewlekłość postępowań w sprawach zbrodni. Jako swój wielki sukces prokuratorzy uznali fakt, że we wszystkich, zakończonych już procesach ponad 80 procent wyroków było wyrokami skazującymi.

Share Button

Na podobny temat

Skomentuj artykuł w sieciach społecznościowych lub bezopśrednio na stronach portalu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*