Polska bez śmieciówek, ze zreformowaną oświatą i służbą zdrowia oraz nowoczesnym systemem podatkowym – wizję dalszego ciągu „dobrej zmiany” przedstawiła dziś premier Beata Szydło. Były zapowiedzi brzmiące realnie, ale też obietnice, o których spełnienie będzie bardzo trudno.

facebook.com/Beata Szydło
facebook.com/Beata Szydło

W najbliższych dniach Polacy i Polki poznają szczegóły programu Mieszkanie Plus, opracowywanego w Ministerstwie Infrastruktury. Rząd zajmuje się również projektem zmian w systemie podatkowym. Beata Szydło nie zdradziła, w którą stronę miałyby pójść wprowadzane korekty – zapewnienie, że nowe prawo będzie „bardzo nowoczesne”, merytorycznie nic nie wyjaśnia. Tym bardziej w świetle faktu, że z innych zapowiedzi szefowej rządu wynika, że PiS chce równocześnie pomagać pracownikom i tworzyć kolejne ułatwienia dla pracodawców.

Ci pierwsi mają cieszyć się stabilnym zatrudnieniem. – Musimy zlikwidować w Polsce umowy śmieciowe, bo to patologie, które muszą być wyeliminowane z rynku pracy – mówiła premier. Stwierdziła również, że nadal funkcjonujące na polskim rynku pracy stawki 5-6 zł za godzinę są po prostu głodowe. Natychmiast jednak pospieszyła z zapowiedziami pomocy dla pracodawców. Rząd PiS zamierza wypracować nowe regulacje, które „zanadto nie obciążają działalności gospodarczej”. Kilka pomysłów zmian w tym kierunku ma do końca tego roku przedstawić wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. W szczególności przepełniony troską o rodzinę rząd ma zamiar wyciągnąć rękę do małych polskich rodzinnych biznesów, ponownie podejmując temat opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych. Jak jednak przyznała Szydło, te rozwiązania najpierw będzie trzeba skonsultować na szczeblu Unii Europejskiej. PiS nie odwraca się jednak od zagranicznych inwestorów. Twierdzi jednak, że chce, by z ich pojawienia się korzystała przede wszystkim Polska.

– Niech ludzie w tych firmach dobrze zarabiają. Niech to będą firmy, które będą wykorzystywały polskie technologie, będą tutaj budowały fabryki przy laboratoriach, w których polscy inżynierowie będą mogli również realizować swoją myśl technologiczną. Niech te firmy tutaj płacą podatki – mówiła Szydło, nie precyzując jednak, w jaki sposób zamierza przekonać inwestorów przyzwyczajonych do tego, że Polska jest krajem taniej siły roboczej, do zmiany nastawienia.

Praca to nie wszystko. Do jutra do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mają spłynąć uzgodnienia różnych ministerstw dotyczące projektu obniżenia wieku emerytalnego złożonego do odpowiedniej sejmowej komisji przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ma on zostać przedyskutowany i przegłosowany do końca tego roku. Poza tym na horyzoncie są jeszcze zmiany w służbie zdrowia i w oświacie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…