Wieloletni lider kubańskiej rewolucji obchodzi dziś 90. urodziny. W całym kraju trwają z tej okazji uroczystości. Okrągły jubileusz Fidela zbiega się z momentem rozpoczęcia programu reform, który ma otworzyć socjalistyczną gospodarkę na świat, zachowując jednocześnie zasady gwarantujące obywatelom bezpieczeństwo socjalne.

W Teatrze Wielkim w Hawanie odbywają się dziś spektakularne pokazy operowe na cześć Comandante. W amfiteatrze słychać też pieśni partyzanckie, symfonie; odczytywane są poematy, napisane przez zwykłych ludzi, który chcieli w ten sposób wyrazić podziękowanie dla byłego prezydenta. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Kuby przez wiele miesięcy pracowała nad utworem „Myśli i poematy dla Fidela”, którego premiera została zaplanowana na dziś. Odbywają się również przedstawienia organizowane przez Chór Pieśni Klasycznej. Rozmach, a zarazem egalitarny charakter obchodów jest dowodem na jakość kubańskiej polityki kulturalnej, co zauważają nawet komentatorzy zachodnich agencji prasowych. Fidel otrzymał również rekordowej długości, 90-metrowe cygaro, wykonane przez zespół Jose Castelara – najsłynniejszego na świecie mistrza zwijania tytoniu.

Fidel Castro był jednym z dowódców rewolucyjnych oddziałów, które w 1959 roku obaliły wasalny wobec Waszyngtonu, kapitalistyczny reżim Fulgencio Batisty. Kuba rządzona przez Partię Komunistyczną miała szansę wkroczyć na ścieżkę dynamicznego rozwoju społecznego i ekonomicznego, jednak nałożone przez administrację prezydenta Johna F. Kennedy’ego embargo i blokada morska znacznie utrudniły realizację wyznaczonych celów. Problemy ze sprzedażą wyrobów kubańskiej gospodarki, w tym jej głównego towaru eksportowego – trzciny cukrowej i brak dostępu do światowego rynku w połączeniu z licznymi akcjami dywersyjnymi organizowanymi przez CIA spowodowały długotrwały kryzys lokalnej produkcji i wepchnęły karaibską wyspę w objęcia Związku Radzieckiego, do którego kubańscy rewolucjoniści początkowo odnosili się sceptycznie. Mimo to na Kubie udało się stworzyć jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie, powszechnie dostępny system świadczeń socjalnych; zlikwidowano też praktycznie bezrobocie i analfabetyzm. Na wyspie w stronę postępową ewaluowało też podejście do praw osób LGBT. Początkowo prowadzone były wobec nich działania represyjne, jednak komuniści przerobili i tę lekcję, czego zwieńczeniem było wprowadzenie do konstytucji zapisów dających gejom, lesbijkom i osobom trans pełnie praw. Fidel Castro przeprosił w 2010 roku za wcześniejsze podejście władzy do mniejszości seksualnych. Obecnie trwają pracę nad ustawą wprowadzającą równość małżeńską wszystkich par.

Fidel Castro jest również cenionym publicystą i posiada znakomite rozeznanie w problemach współczesnego świata. Poniżej prezentujemy fragment przemówienia kubańskiego przywódcy z okazji Święta Pracy w 2000 roku, zatytułowanego „Rewolucja zmienia, co powinno ulec zmianie”.

Rewolucja ma wyczucie historycznego momentu; ona zmienia wszystko, co powinno ulec zmianie; ona oznacza pełne równouprawnienie i wolność; ona ma służyć byciu traktowanym po ludzku i takiemu traktowaniu innych; ona ma moc wyzwalającą sama przez się i przez nasze własne wysiłki; to przeciwstawienie się potężnym siłom działającym w ramach środowiska narodowego i społecznego i poza nimi; ona staje w obronie wartości, w które wierzymy za cenę wszelkich poświęceń; ona oznacza skromność, bezinteresowność, altruizm, solidarność i bohaterstwo; ona ma za cel prowadzenie walki ze śmiałością, inteligencją i realizmem; ona oznacza nigdy nie kłamać ani nie łamać zasad etycznych; to głębokie przekonanie, że nie istnieje na świecie siła zdolna zgnieść siły prawdy i idei.. Rewolucja jest jednością, niezależnością; ona ma walczyć o realizację naszych marzeń o sprawiedliwości dla Kuby i dla świata, będąc podstawą naszego patriotyzmu, naszego socjalizmu i naszego internacjonalizmu. (tłum. Dawid Jakubowski, socjalizmteraz.pl)

Fidel zrzekł się urzędu prezydenta z powodu złego stanu zdrowia w 2008 roku. Trzy lata później ustąpił ze stanowiska Pierwszego Sekretarza Komunistycznej Partii Kuby. Faktyczną władzę na wyspie od 2006 roku sprawuje jego brat – Raul.

Kubańskie władze obecnie negocjują z USA zniesienie embarga. Pierwsze symptomy ocieplenie stosunków nastąpiły w 2015 roku, dzięki staraniom dyplomacji watykańskiej i otwartej postawie administracji prezydenta Obamy. W sierpniu ub. roku sankcje zostały złagodzone. W marcu br. wyspę odwiedził prezydent USA. Raul Castro nie pozwolił jednak rezydentowi Białego Domu na protekcjonalne gesty, oświadczył też, że najważniejsze zdobycze kubańskiego socjalizmu zostaną zachowane, mimo częściowej liberalizacji gospodarki.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Zapomniałeś wspomnieć że: gradobcia, trzęsienia ziemi, susze, huraganowe pierrrdy nadciągające z zachodu, rak PiS dy i wiele innych to też osiągnięcia socjalizmu.

  2. Dodajmy do tego takie osiągnięcia socjalizmu jak regularne przerwy w dostawach prądu, samochody w cenach pałaców i Internet w cenie kawioru.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…