W sejmowej komisji sprawiedliwości trwają prace na temat ponownego połączenia stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Projekt ustawy PiS o prokuraturze wzbudza sprzeciw prawników. Swoje stanowisko opublikowała również Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

FFPC jest przeciwna zmianom w prokuraturze, proponowanym przez PiS. Fot. Facebook.com/ Helsińska Fundacja Praw Człowieka
FFPC jest przeciwna zmianom w prokuraturze, proponowanym przez PiS. Fot. Facebook.com/ Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Zdaniem Fundacji, „połączenie urzędu Prokuratora Generalnego oraz Ministra Sprawiedliwości wraz z przyznaniem mu nowych kompetencji pozwalających na wpływ na poszczególne postępowania karne może stanowić zagrożenie dla rzetelności prowadzonych postępowań oraz praw i wolności człowieka”.

Eksperci HFPC alarmują, że odwrócenie zmian z 2009 roku może prowadzić do licznych nadużyć. Przywołują kraje europejskie, gdzie prokuratura jest podległa władzy wykonawczej, takie jak Francja czy Niemcy, jednak mimo to minister sprawiedliwości nie pełni tam urzędu prokuratora generalnego. To swoisty negatywny fenomen Polski. – Obawy nadużyć, które uzasadniały rozdział wprowadzony ustawą z 2009 r., pozostają w dalszym ciągu aktualne – mówi prawniczka HFPC Barbara Grabowska-Moroz.

Fundacja wyraża zaniepokojenie zwłaszcza postulowanym zwiększeniem uprawnień prokuratora generalnego, który będzie mógł przekazywać mediom informacje z toczącego się postępowania przygotowawczego oraz będzie mógł wpływać na kierunek czynności procesowych. Będzie miał również całkowitą swobodę jeśli chodzi o politykę kadrową. Będzie mógł powoływać kierowników i dyrektorów poszczególnych jednostek bez konieczności przeprowadzania otwartych konkursów.

– Zwiększeniu wpływu Prokuratora Generalnego na sposób prowadzenia postępowań przez prokuratorów nie towarzyszy wzmocnienie narzędzi chroniących przed naruszeniem niezależności prokuratorskiej, np. poprzez możliwość składania skarg do Krajowej Rady Prokuratorów. Kluczowe jest, aby kompetencja ta nie była wykorzystywana jako narzędzie bieżącej działalności politycznej Prokuratora Generalnego pełniącego urząd Ministra Sprawiedliwości – mówi ekspertka.

Pełną treść opinii wydanej przez HFPC można znaleźć tutaj.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…