Komisja Europejska zastanawia się nad wprowadzeniem przepisu, według którego pracownicy delegowani powinni zarabiać tyle samo, co pracownicy lokalni wykonujący te same zadania. Nie jest to jeszcze urzeczywistnienie marzeń pracujących, którzy pochodzą z krajów konkurujących tanią siłą roboczą, lecz wyglada na pierwszy poważny krok do wyrównania płac.

flickr.com/photos/socialeurope
flickr.com/photos/socialeurope

Chodzi o zmianę dyrektywy o pracownikach delegowanych z 1996 roku. Dotyczy ona osób, które w ramach umowy o pracę wyjeżdżają tymczasowo za granicę. W Unii Europejskiej w takiej sytuacji znajduje się aż 1,3 mln pracowników. Najwięcej, bo aż 500 tysięcy – pochodzi z Polski. Jak przyznaje Komisja Europejska, mimo iż dyrektywa zapewnia minimum ochrony, to jej przepisy bardzo często są łamane, a pracownicy – głównie z Europy Wschodniej, zarabiają mniej niż ich koledzy i koleżanki po fachu zatrudnieni w tej samej firmie.

Komisja Europejska chce wobec tego wprowadzić zasadę „równa płaca za taką samą pracę”. Jednak, jak informuje komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen, może nie być to proste zadanie. – Są państwa, które mogą uważać podnoszenie poziomu ochrony socjalnej pracowników delegowanych za dodatkową barierę na wspólnym rynku dla usługodawców – powiedziała w rozmowie z PAP.

Komisja Europejska ma do koca roku zbadać, czy takie rozwiązanie jest potrzebne i możliwe do natychmiastowego wprowadzenia.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…