Manifestacje na Korsyce. Na ścianie widoczny napis "Arabowie precz" w miejscowym języku / fot. Julien Cholin, Twitter

Trwają ksenofobiczne manifestacje na Korsyce. Policja odgrodziła płotem dzielnicę imigrantów, ale wyegzekwować zakazu zgromadzeń od „francuskich patriotów” najwyraźniej nie ma zamiaru.

Manifestacje na Korsyce. Na ścianie widoczny napis "Arabowie precz" w miejscowym języku / fot. Julien Cholin, Twitter
Manifestacje na Korsyce. Na ścianie widoczny napis „Arabowie precz” w miejscowym języku / fot. Julien Cholin, Twitter

Wszystkich emigrantów, nie tylko muzułmanów, na Korsyce jest niecałe 10 proc. Mimo to ostatnie katolickie święta Bożego Narodzenia zamieniły się w stolicy wyspy, Ajaccio, w festiwal nienawiści do nich.

Pretekstem do popisu nienawiści był incydent z 24 grudnia, gdy kilkoro nastolatków zaatakowało w Ajaccio dwóch strażaków i policjanta. Tożsamość napastników nadal nie jest znana. Nacjonaliści we Francji nie potrzebują jednak dowodów, by winę zwalić na muzułmanów. A na Korsyce są silni – w ostatnich wyborach lokalnych największe poparcie na wyspie zdobyli miejscowi prawicowi separatyści oraz Front Narodowy. Na początek korsykańscy „patrioci” splądrowali meczet, a właściwie skromny dom modlitwy w Ajaccio. Potem ruszyli na ulice. W przemarszach 25, 26 i 27 grudnia brało udział po kilkaset osób. Scenariusz codziennie był podobny – demonstranci przez kilka godzin szli przez centralne ulice Ajaccio, wołając początkowo „Arabowie, wynocha!” i „To nasz dom!”, a potem dodatkowo obrzucając Arabów wulgarnymi inwektywami. Potem ruszali pod miejscową prefekturę policji. Po zmroku zamierzali również wedrzeć się do dzielnicy zamieszkiwanej przez imigrantów, jednak dostęp do niej uniemożliwili policjanci. Gdyby nie to, mogłoby dojść do samosądów.

Trzeciego dnia manifestacje były już nielegalne. Lokalne władze, korzystając z obowiązującego po zamachach 13 listopada stanu wyjątkowe, zabroniły publicznych zgromadzeń do 4 stycznia włącznie. Policja, która „nie zauważyła” w piątek demolowania meczetu, również i teraz nie kwapiła się do wyegzekwowania zarządzenia.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „ale wyegzekwować zakazu zgromadzeń od „francuskich patriotów” najwyraźniej nie ma zamiaru” – guzik wiecie o świecie i wcale się nie znacie. Korsykanie „Francuskimi patriotami” – tak zwłaszcza tamtejsi nacjonaliści z FLNC czy Arma Corsa,dobry żart…

    Wiesz co AN, nazwij może Irlandczyka z IRA Anglikiem albo Baska Hiszpanem – może będzie mniej bolało ?

    „Miejscowym Języku” – języku Korsykańskim. Przez jakiś czas przed Kongresem Wiedeńskim Korsyka była niepodległa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…