Ogromne susze wywołane przez najpotężniejsze od 50 lat zjawisko atmosferyczne El Niño w 2015 roku zniszczyły zniszczyły uprawy w południowej Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Ponad 100 milionów ludzi dotyka głód, brak pitnej wody i choroby związane z niedożywieniem. W roku bieżącym spodziewane ulewne deszcze mogą przyczynić się do ponadto do rozprzestrzenienia się wirusa Zika

Najbardziej poszkodowana jest Afryka Południowa, gdzie skutki El Nino odczuło już ponad 30 milionów ludzi źródło: Cate Turton/Department for International Development
Najbardziej poszkodowana jest Afryka Południowa, gdzie skutki El Nino odczuło już ponad 30 milionów ludzi
źródło:
Cate Turton/Department for International Development

Zgodnie z informacjami podanymi przez największą na świecie organizację humanitarną – Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme, WFP), podlegającą pod ONZ, ok. 50 milionów ludzi mieszkających w Zimbabwe, Republice Południowej Afryki, Zambii, Malawi i Suazi, może nie przeżyć bez pomocy żywnościowej. W Etiopii takiego wsparcia oczekuje 10 milionów osób, a w Gwatemali i Hondurasie – blisko 3 miliony.

– Prawie milion dzieci potrzebuje pilnej pomocy medycznej z powodu ciężkiego niedożywienia we wschodniej i południowej Afryce. Dwa lata przewijających się deszczy i susz w połączeniu z najpotężniejszym od 50 lat El Niño najdotkliwiej odczuli najsłabsi mieszkańcy kontynentu, dzieci – alarmuje Leila Gharagozloo-Pakkala, regionalny dyrektor południowej Afryki UNICEF.

Mozambik i kraje południowej Afryki staną w obliczu olbrzymiej katastrofy jeśli deszcze nie spadną w ciągu najbliższych tygodni. W obecnej porze deszczowej odnotowano najmniej opadów od 35 lat.

W RPA, która tradycyjnie była dostawcą żywności w regionie, brakuje ok. 6 milionów ton podstawowych produktów. Wobec jej niskiej podaży pojawiają obawy o wzrost cen. To już ma miejsce w Zimbabwe, gdzie 50 procentowy spadek produkcji, w porównaniu do ubiegłego roku, spowodował wzrost cen kukurydzy o 53 proc. W związku z suszą rząd ogłosił stan zagrożenia bezpieczeństwa narodowego i ocenił, iż potrzeba 1,6 mld dolarów na zakup niezbędnych zbóż. W Malawi, pierwszy w ciągu dekady, deficyt kukurydzy wywindował jej ceny o 73 proc w porównaniu do grudnia 2015 r.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, ulewne deszcze wywołane przez El Niño w Peru, Ekwadorze, Paragwaju i południowej Brazylii mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się wirusa Zíka. Stojąca woda stwarza bowiem sprzyjające warunki do rozrodu komarów Aedes aegypti roznoszących wirusa.

Organizacje pomocowe obawiają się o brak środków finansowych koniecznych do zakupu żywności. Międzynarodowi darczyńcy zaangażowani w pomoc Syrii i zwalczanie kryzysu Ebola, mogą nie odpowiedzieć na wszystkie wezwania z krajów dotkniętych klęskami.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…