To nowa publikacja Uniwersytetu Medycznego z Białegostoku. Ma trafić na oddziały wszystkich białostockich szpitali, by pomóc lekarzom i pielęgniarkom w sprawowaniu właściwej opieki medycznej nad pacjentami odmiennymi kulturowo i religijnie.

Podręcznik, który powinien trafić do każdego polskiego szpitala fot. wydawnictwo-silvarerum.eu
Podręcznik, który powinien trafić do każdego polskiego szpitala fot. wydawnictwo-silvarerum.eu

Wydanie podręcznika sfinansowała uczelnia wraz z urzędem miasta. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa naukowego „Silva Rerum”, pierwsze egzemplarze trafiły do białostockich pielęgniarek. Publikacja ma być odpowiedzią na wyzwanie dzisiejszych czasów, gdy do polskich placówek medycznych w związku ze zmieniającą się sytuacją migracyjną w Europie trafiać będzie więcej pacjentów innych wyznań i o innych kulturowych przyzwyczajeniach.

Każdy z rozdziałów został napisany przez przedstawiciela odpowiedniej religii czy narodowości – autorami są Żydzi, Romowie, buddyści, wyznawcy islamu, prawosławia itd. Książka zarówno przygotowuje na obecność pacjentów odmiennych kulturowo, jak również ma za zadanie „nadrobienie” pewnych braków wiedzy personelu medycznego – poprzez praktyczne wskazówki np. zakaz podawania muzułmanom lekarstw lewą ręką (jest ona uważana za nieczystą), czy też aktywny udział w procesie leczenia rodziny pacjenta pochodzenia romskiego. Taką wiedzę lekarze i pielęgniarki nie zawsze mają szansę przyswoić na uczelni.

– Lekarze mimo dobrej woli, nie zawsze rozumieją i znają tradycje innych kultur czy religii – mówiła na promocji książki prodziekan wydziału nauk o zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i inicjatorka publikacji prof. Elżbieta Krajewska-Kułak. – Pracownicy ochrony zdrowia i studenci powinni znać i rozumieć wszystkie czynniki kulturowe danej społeczności i odpowiednio je wykorzystywać w organizacji codziennej opieki nad pacjentem, aby nikogo nie urazić i postępować etycznie.

W książce można znaleźć najważniejsze informacje o prawach pacjenta m.in. w zakresie odmowy poddania się zabiegom, które pozostają w sprzeczności z praktykami religijnymi bądź tradycją. Elżbieta Krajewska-Kułak apeluje o respektowanie różnic kulturowych i zwiększoną wrażliwość pracowników służby zdrowia.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A czy w przygotowaniu jest takze broszura dla pacjentow „odmiennych kulturowo i religijnie” o zasadach wspolzycia w kulturze europejskiej?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…