Przetrzymywany w izraelskim więzieniu działacz Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, Bilal Kajid ogłosił kontynuację trwającej od ponad dwóch miesięcy głodówki – pomimo bardzo złego stanu zdrowia.

www.flickr.com/photos/joegaza/
www.flickr.com/photos/joegaza/

Przedstawiciel grupy adwokackiej Addameer zajmującej się obroną więźniów po odwiedzinach Kajida w więzieniu poświadczył, ze jest on przykuty do łóżka, a jego stan zdrowia jest niezwykle ciężki.

Bilal Kajid został osadzony w więzieniu w wieku zaledwie 19 lat i spędził tam ostatnie 14,5 roku. Miał zostać wypuszczony na wolność w dniu 13 czerwca, lecz przedłużono mu areszt o kolejne sześć miesięcy na postawie obowiązującego w Izraelu prawa pozwalającego na aresztowanie na podstawie decyzji administracyjnej. Ponadto zabroniono mu osobistych kontaktów z rodziną. Uwolnienia Palestyńczyka domaga się międzynarodowa organizacja Amnesty International. Jak stwierdza w swoim oświadczeniu, władze izraelskie muszą go uwolnić albo w przypadku posiadania dowodów popełnienia przestępstwa wytoczyć mu proces sądowy „zgodnie z prawem międzynarodowym i standardami uczciwego procesowania”.

Bilal Kajid jest jednym z ponad 7,5 tysięcy Palestyńczyków przetrzymywanych w izraelskich więzieniach. Liczba zatrzymanych na podstawie decyzji administracyjnej szacowana jest na 700 do ponad 1000 osób. Według informacji palestyńskich stowarzyszeń działających na rzecz więźniów wśrod więzionych znajduje się 706 dzieci oraz 96 kobiet i dziewcząt. Około 700 więźniów to osoby w złym stanie zdrowia, a 65 kobiet  wymaga szczególnej opieki lekarskiej.

Palestyńczycy zamieszkali na terytoriach okupowanych przez Izrael nie tylko masowo trafiają do więzień i aresztów, lecz także mogą być zabijani z mocy prawa. Ośrodek Prawny ds. Praw Mniejszości Adalah uzyskał od izraelskiej policji tekst rozporządzenia zezwalającego na używanie ostrej  broni palnej wobec uczestników ulicznych protestów. W założeniu tak drastyczne środki miałyby być stosowane w stosunku do Palestyńczyków rzucających kamienie, bomby zapalające czy fajerwerki. Jednakże rozporządzenie to daje prawo policji również do prewencyjnego użycia broni śmiercionośnej nawet wówczas, gdy policjant dojdzie do wniosku, że jakaś osoba zaledwie robi wrażenie, że mogłaby użyć bomby.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…