Prawo i Sprawiedliwość wraz z NSZZ Solidarność złożyli wniosek do prezydenta Bronisława Komorowskiego o rozszerzenie planowanego na wrzesień referendum o 3 dodatkowe pytania. M.in. dotyczące wieku emerytalnego.

facebook.com/BeataSzydlo
facebook.com/BeataSzydlo

Beata Szydło i Piotr Duda złożyli wniosek o dodanie do wrześniowego referendum pytań związanych z wiekiem emerytalnym, obowiązkiem szkolnym sześciolatków oraz prywatyzacją Lasów Państwowych. Jak tłumaczyła kandydatka na premierę Prawa i Sprawiedliwości – wszystkie te inicjatywy były podejmowane przez obywateli i zostały odrzucone przez „obecnie rządzący w Polsce układ”. Bronisław Komorowski, według prawników PiS, ma prawo rozszerzyć zakres referendum. – To prezydent jest dysponentem referendum. On może poszerzyć zakres referendalny, te dodatkowe pytania mogą się pojawić – tłumaczyła Beata Szydło.

Małgorzata Kidawa-Błońska, była rzecznik rządu, poinformowała w „Kropce nad i”, że taki scenariusz jest niemożliwy. – Jeżeli PiS chce innego referendum, to musi je po prostu zorganizować.

– Od 2012 roku toczymy batalię o niepodwyższanie wieku emerytalnego – tłumaczy Piotr Duda. Pod wnioskiem „Solidarności” o przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego w 2012 roku podpisało się 2,5 mln obywateli i obywatelek. Sejm jednak odrzucił wniosek. Za wnioskiem głosowało 180 posłów, przeciwko było 233, wstrzymało się 42. Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 228 posłów. „Solidarność” chciała, aby w referendum Polacy odpowiedzieli na pytanie, czy są za utrzymaniem dotychczasowego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Sławomir Kopyciński reprezentujący wówczas Ruch Palikota tłumaczył, że „formułując pytanie w ten sposób, autorzy pytania wprost prowokują i zachęcają Wysoką Izbę do odrzucenia tej inicjatywy referendalnej”.

Przewodniczący Solidarności zwrócił się wówczas do prezydenta Komorowskiego ze specjalną prośbą o przeprowadzenie referendum, ale ten nie chciał na ten temat rozmawiać i ustawę podpisał.

Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premierę poinformowała, że spotka się także z małżeństwem Elbanowskich, którzy zainicjowali akcję zbierania podpisów w celu przeprowadzenia referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

– Najlepszą formą dialogu ze społeczeństwem jest referendum – podkreślał Piotr Duda.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Stop prywatyzacji lasów państwowych (publicznych)! Stop terrorowi religii w szkołach państwowych!
    Stop finansowaniu religii katolickiej! Po ratyfikacji końkordatu państwo Polskie stało się „dojną krową” państwa Watykan alias Kościół katolicki! Rozuchwalony kler katolicki stawia prawo kanoniczne nad prawem stanowionym (państwowym)! Żąda obowiązkowej religii i matury! Ku przestrodze!
    Pozdrawiam.
    Antyklerykał.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Na stokach Cytadeli uczczono pamięć pomordowanych działaczy

138 lat temu w Warszawie doszło do egzekucji 4 działaczy Socjalnorewolucyjnej Partii Prole…