15 sierpnia może się okazać sądnym dniem dla przedsiębiorców łamiących przepisy i kodeks pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała bowiem wzmożone kontrole nakierowane na wykrycie przypadków nielegalnych form zatrudnienia i przymuszania do pracy w dni ustawowo wolne.

Czy to koniec bezradności pracowników PIP wobec łamania praw pracowniczych? / pip.gov.pl
Czy to koniec bezradności pracowników PIP wobec łamania praw pracowniczych? / pip.gov.pl

Kontrolerzy PIP wyruszą „w teren” po raz pierwszy od 8 lat dzień świąteczny. To brzmi nieprawdopodobnie, ale pracownicy tej instytucji od niemal dekady nie kontrolowali polskich przedsiębiorców pod kątem łamania praw pracowników, którzy są zmuszani do pracy w dni świąteczne czyli wtedy, kiedy sklepy i punkty usługowe mogę być czynne wyłącznie, jeśli za ladą stoi sam właściciel. Praktyka była jednak inna; w ogromnej ilości przypadków przedsiębiorcy podstawiali swoim podwładnym do podpisania umowę zlecenie na jeden dzień pracy, mając na uwadze fakt, że osoba pracująca na podstawie umowy cywilnoprawnej nie jest chroniona przed Kodeks pracy. W ten sposób właściciele bezkarnie łamali obowiązujące przepisy, a patologiczny proceder był traktowany jako norma.

PIP zamierza wypowiedzieć wojnę wyzyskiwaczom. 15 sierpnia inspektorzy będą sprawdzać zarówno to, czy osoba wykonująca pracę jest właścicielem, czy też pracownikiem, który powinien tego dnia odpoczywać. Po lupą znajdą się również umowy, które przedsiębiorcy zawierają z podwładnymi na dni świąteczne. W świetle obowiązujących przepisów „pracodawca” nie może bowiem zawrzeć umowy zlecenia z pracownikiem, który wykonuje obowiązki pod nadzorem, w wyznaczonych ramach godzinowych i w stałym miejscu. Taki charakter pracy obliguje właściciela do zapewnienia umowy o pracę. Tymczasem w Polsce roi się od oszustów, którzy łamią prawo, wykorzystując dotychczasową bierność organów kontrolnych i niski stopień świadomości swoich praw wśród pracowników. Inspektorzy sprawdzą również papiery firm – czy nie ma zaległości wobec pracowników czy ZUSu oraz zweryfikują zgodność grafików z przepisami Kodeksu pracy.
Kontrole będą prowadzone przez wszystkie 16 Okręgowych Inspektoratów Pracy w kraju. Za łamanie przepisów prawa pracy – w tym artykułu 151 kodeksu pracy dotyczącego zakazu pracy w dni świąteczne – grozi kara grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. zł. W 2016 roku w ten sposób zostało już ukaranych 52 właścicieli firm.
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…