Prezydent przedstawił główne założenia projektu ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego. – Dla mnie to umowa ze społeczeństwem – zadeklarował, występując z inicjatywą ustawodawczą.

flickr.com/Lukas Plewnia
flickr.com/Lukas Plewnia

Andrzej Duda chce, aby ustawę o obniżeniu wieku emerytalnego udało się przegłosować jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Na dzień dzisiejszy nie wygląda to realnie, jednak faktem jest, iż prezydent dotrzymał obietnicy złożonej w kampanii wyborczej i wystąpił z inicjatywą ustawodawczą, mającą zniwelować skutki reformy emerytalnej Platformy Obywatelskiej. Podczas kampanii Duda zapowiadał cofnięcie reformy Platformy Obywatelskiej i przywrócenie wieku emerytalnego 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Taki zapis ma znaleźć się w nowej ustawie, jednak daje ona również możliwość pracy po osiągnięciu limitu wieku. Minimalny okres składkowy to 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Ustawa dziś trafi do Sejmu, jednak prace nad nią zastaną już prawdopodobnie posłów nowej kadencji. Jest to raczej symboliczny gest w stronę wyborców.

Konrad Piasecki w TVN24 zwrócił uwagę na fakt, iż Trybunał Konstytucyjny wcześniej zaznaczał, iż limit wieku 60 i 65 jest niekonstytucyjny, jednak z racji tego, iż projekt został już złożony do Sejmu, prawdopodobnie ustawa została skonsultowana z konstytucjonalistami. Komentatorzy uważają, że gest Dudy jest wpisaniem się w kampanię wyborczą, a projekt jest polityczny i raczej nie da się obronić przy ujemnej demografii, zalewie umów śmieciowych i starzejącym społeczeństwie. Andrzej Duda zrezygnował z postulowanego wcześniej okresu składkowego 40 lat. Ustawa wydaje się korzystna dla wyborców, jednak mogą powstać wątpliwości co do stabilności całego systemu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Korzystny dla wyborców i brak stabilności systemu!
    Otóż brak stabilności systemu to katastrofa. A katastrofa nie jes korzysta dla nikogo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…