Tylko trzy województwa podporządkowują się obwieszczeniu Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie świadczenia długoterminowej opieki pielęgniarskiej, a pozostałe oddziały NFZ łamią prawo, choć wszystkie otrzymały na opiekę długoterminową dodatkowe środki.

Najczęściej zabijają nas choroby układu krążenia - odpowiadają aż za 45 proc. zgonów/pixabay.com
/pixabay.com

Z 16 oddziałów NFZ jedynie trzy oferują stawkę 30,08 zł za osobodzień świadczenia. Pozostałe województwa wyceniają je na ok. 25 zł (świętokrzyskie i wielkopolskie), 24 zł (lubelskie i opolskie), a województwo łódzkie nawet na 22,60 zł.

– Czy pacjent w Skierniewicach jest gorszy od tego w Krakowie? – pyta Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”. Organizacja wyliczyła, że niezbędne minimum finansowe gwarantujące utrzymanie odpowiedniego poziomu świadczeń opieki pielęgniarskiej realizowanych w domu pacjenta na poziomie wymaganym przez NFZ, powinno wynosić 36 zł za osobodzień.

Tymczasem większość oddziałów NFZ nie uwzględnia wyceny Agencji w propozycjach finansowych na 2017 r., mimo że prezes Funduszu deklarował, że stawki te wzrosną od stycznia 2017 roku, a oddziały wojewódzkie NFZ otrzymały z centrali środki finansowe na ten cel.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…