OECD opublikowała dane obrazujące liczbę godzin przepracowanych w 2015 roku przez pracowników w najbardziej rozwiniętych gospodarczo demokratycznych państwach świata.  Raport jest sygnałem ostrzegawczym dla Polski. Jesteśmy drugim najbardziej zapracowanym społeczeństwem w UE i siódmym, jeśli chodzi o organizację.

„Musimy pracować dłużej, aby dogonić Europę” – mawiał Leszek Balcerowicz. Poziom życia w naszym kraju podniósł się w ciągu ostatnich dwóch dekad znacząco, lecz raczej pomimo, niż dzięki zastosowaniu niektórych recept „ojca polskiej transformacji”. Jednym z głównych problemów gospodarczo-społecznych jest bowiem eksploatacja pracowników najemnych w ponadnormatywnym wymiarze godzinowym. Potwierdza to kolejny raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Polski pracownik w 2017 roku przepracował średnio 1963 godzin. To koszmarnie dużo. Wyprzedzają nas tylko państwa, które obrały ścieżkę jeszcze bardziej dzikiego kapitalizmu. Na pierwszym miejscu w niechlubnym zestawieniu znajduje się Meksyk, którego obywatele pracują średnio 2246  godzin w skali roki. Na kolejnych lokatach uplasowały się: Kostaryka, Korea Południowa, Grecja, Chile, Rosja i właśnie nasz kraj, który wyprzedza nawet tak neoliberalne państwo jak Łotwa. Na drugim biegunie znajdują się Niemcy. Pracownicy w Republice Federalnej przepracowali w 2015 roku zaledwie 1371 godzin. Warto zauważyć, że omawiany rok był dla niemieckiej gospodarki okresem najwyższego od 4 lat wzrostu gospodarczego, który wyniósł 1,7 proc. PKB. Uwagę zwraca również obecność Grecji na czele rankingu najbardziej zaharowanych społeczeństw. Greccy obywatele  mają w Polsce opinię leni i obiboków, co jest wyrażane nie tylko w komentarzach na portalach społecznościowych, ale również w wypowiedziach „ekspertów” organizacji pracodawców. Jak widać, wartość tych opinii jest zbliżona do innych porad neoliberalnych doktorów.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „Polski pracownik w 2017 roku przepracował średnio 1963 godzin. ”

    Dobrze czytam? Jest już statystyka roczna za CAŁY BIEŻĄCY 2017 ROK, choć mamy dopiero 8 stycznia?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…