W 180 krajach świata między 25 listopada a 10 grudnia ponad 2 tys. organizacji pozarządowych przygotowuje różne eventy mające na celu zwrócenie uwagi na obecną wciąż w wielu społeczeństwach dyskryminację ze względu na płeć. Hasło przewodnie tegorocznej Międzynarodowej Kampanii to „Od pokoju w domu do pokoju na świecie: zadbajmy o bezpieczną edukację dla wszystkich!”.

facebook.com/Fundacja Autonomia
facebook.com/Fundacja Autonomia

Początek i koniec kampanii wyznaczają dwie szczególne daty – Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet (25 listopada) oraz Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka (10 grudnia). Po raz pierwszy akcja odbyła się w 1991 roku. Zainicjowały ją feministki z USA, działające w ramach stowarzyszenia Women’s Global Leadership Institute przy Uniwersytecie Rutgers w New Jersey (obecnie jest to Center for Women’s Global Leadership). Chciały wykazać, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem praw człowieka i jako takie akty dyskryminacji powinny być penalizowane. W organizację kampanii na przestrzeni lat włączyło się około 5,5 tys. podmiotów, w tym agencje ONZ.

Polską edycję „16 dni” koordynuje fundacja Autonomia, partnerami są Fundacja Pozytywnych Zmian, Stowarzyszenie Strefa Wenus z Milo oraz Towarzystwo Interwencji Kryzysowej. Część wydarzeń ma w tym roku odbyć się na Białorusi. Patronami honorowymi zostali m.in. Irena Lipowicz i Małgorzata Fuszara, wojewoda małopolski Jerzy Miller, portal ngo.pl, radio TOK Fm oraz feministyczne pismo „Zadra”. Na stronie Autonomii dostępny jest kalendarz wydarzeń towarzyszących kampanii, na zamknięte warsztaty i wykłady można zapisać się również na profilu fundacji na Facebooku.

Tematem przewodnim w 2015 r. jest edukacja jako niezbywalne prawo zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Szacuje się, że na świecie żyje około 31 mln dziewczynek w wieku wczesnoszkolnym oraz 34 mln dorosłych kobiet, którym nie zapewniono dostępu do kształcenia. Prawo do edukacji łamane jest najczęściej w przypadku imigrantów, osób LGBTQ, a także niepełnosprawnych. Do szkół definitywnie zamkniętą drogę mają również dzieci na terenach dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Według raportu Center for Women’s Global Leadership, aby zaspokoić potrzeby edukacyjne samych tylko kobiet do końca 2015 r., potrzeba 26 mld dolarów. Bieda, wojna, przesiedlenia, brak dostępu do podstawowej infrastruktury, w tym sanitarnej, niepełnosprawność, a także postawy patriarchalne w lokalnych społecznościach – to znane przyczyny, dla których dzieci, zwłaszcza dziewczynki i młode kobiety, nie mogą się uczyć. Organizatorki zwracają jednak szczególną uwagę na nowy problem współczesnego świata: odradzający się rasizm. Ostrzegają przed niebezpieczeństwem wykluczania przybywających do Europy kobiet z rodzin imigranckich z życia społecznego.

„Kampania 16 Dni Akcji wzywa Cię do włączenia się w działania na rzecz umocnienia prawa do edukacji oraz do zwalczania przemocy, dyskryminacji i nierówności w edukacji ze względu na poszczególne lub krzyżujące się wzajemnie przesłanki, takie jak płeć, rasa/kolor skóry lub pochodzenie etniczne, religia/wyznanie lub bezwyznaniowość, prawdziwa lub wyobrażona orientacja seksualna, status społeczno-ekonomiczny czy też inne wymiary identyfikacji społecznej” – czytamy na stronie wydarzenia.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ale dlaczego te „prawo do edukacji” zamieniono w przymusowy „obowiązek szkolny”. Co z prawem dziecka do wagarowania lub odmowy edukacji?

  2. mam taką wadę (jedni pytają cui bono inni cui prodet) i zawsze się pytam: KTO PŁACI?
    W Rpjakiśtamnumer to płacą PODATNICY bo wszystkie te fundacje ŻYJĄ Z NASZYCH PODATKÓW (nawet jeżeli są to „granty” z EU – to to też są PODATKI – EUROPEJCZYKÓW!!).
    A jeszcze jedno: „strajkowcy” są dość szczególnymi lewicowcami, bo kompletnie jest im obce stwierdzenie: BYT OKREŚLA ŚWIADOMOŚĆ.
    Cała nadzieja w tym, że Pisiory 'wygaszą’ te działalności i te towarzycha w Polsce pozakładane przez Sorosa – OpenSociety/Smolara -Fundacja Batorego i czynnie sponsorowane przez Michnika-Sierakowskiego zostaną potraktowane jako DarkMoney.
    A tak na marginesie a co z przemocą kobiet wobec niekobiet (czyli mężczyzn). Dunin zgwałciła Karpowicza i cisza. A Assange’a goni cały świat bo pani, która z nim poszła do łóżka, po tygodniu doszła do wniosku, że została zgwałcona? W SZWECJI!!!
    A tak na marginesie, pooglądajcie sobie „organizatorki” serial USA, „The Married” (czyli rodzinę Bundy) i wtedy pogadamy, pożyjemy, etc.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…