Rządząca ekipa nie traci poparcia, mimo, że dokonuje wielu ryzykownych kroków. Trzeba jednak przyznać, że PiS ma bardzo wygodną pozycję zważywszy na nieudolność działań opozycji. Wygląda na to, że zajmująca dotąd drugie miejsce .Nowoczesna na dobry wynik będzie musiała poczekać do kolejnego sondażu IBRiS. Jak na razie wyprzedza ją nawet Platforma Obywatelska.

PiS nadal jest najpopularniejszą formacją polityczną / wikipedia commons
PiS nadal jest najpopularniejszą formacją polityczną / wikipedia commons

Gdyby wybory odbyły się na początku lutego, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby aż 37 proc. osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez TNS Polska. Partia Jarosława Kaczyńskiego straciła co prawda jeden punkt procentowy w porównaniu z sondażem – przeprowadzonym kilka dni wcześniej przez tę samą firmę, jednak jej główny rywal – .Nowoczesna – stracił dwa pkt proc., przez co przewaga PiSu wzrosła.

Jeszcze nigdy w historii Polski po 1989 roku żadne ugrupowanie nie notowało tak zróżnicowanych wyników w sondażach jak formacja Ryszarda Petru. 15 stycznia badanie IBRiS wykazało, że różnica pomiędzy PiS a .N wynosi zaledwie cztery punkty procentowe. Przeprowadzone w międzyczasie sondaże wskazywały, że obie partie dzieli od 8 do 23 pkt proc. Wyjątkiem są jedynie badania IBRiS, w których .Nowoczesna osiąga tak fenomenalne wyniki, że zdarza jej się nawet wyprzedzić PiS. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce 7 stycznia, kiedy wyniki ankiety tej sondażowni, opublikowane na portalu Onet wskazywały, że .Nowoczesna ma 29,6 proc. poparcia, a PiS – 27,32 proc.

Według TNS drugą siłą na scenie politycznej jest znów Platforma Obywatelska, która zyskała jeden punkt procentowy. Na partię Grzegorza Schetyny jest gotowych oddać głos 17 proc. respondentów. Ostatnim ugrupowaniem, które zanotowało w badaniu wynik „nad kreską” jest Kukiz’15, które cieszy się sympatią 10 proc. ankietowanych.

Na pytanie o gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu 25 proc. badanych odpowiedziało, że zdecydowanie wzięliby udział w wyborach; a 35 proc. z wahaniem potwierdziło gotowość pójścia do urn. Wśród pozostałych 13 proc. ankietowanych mówiło, że raczej by nie poszli, 19 proc., że na pewno by nie poszli a 8 proc. wahało się czy iść, czy nie iść do głosowania.

TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 22-27 stycznia 2016 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne zostały wyliczona dla 600-osobowej grupy respondentów deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…