Znany portal społecznościowy ogłosił w czwartek, że w ramach kampanii walki z użytkownikami promującymi ugrupowania terrorystyczne zamknął 235 tys. kont. To największa tego typu akcja w historii serwisu. Jego właściciele zapowiadają, że to nie koniec.

Wygląda na to, że władze Twittera wyruszyły na dżihad przeciwko członkom grup ekstremistycznych, dla których serwis był jeszcze do 2015 roku bezpieczną platformą do krzewienia radykalnych poglądów i udostępniania aktualności z działań. Na Twitterze „ćwierkali” m.in. dżihadyści z Państwa Islamskiego i al Kaidy, którzy umieszczali na portalu drastyczne zdjęcia i filmy z zamachów terrorystycznych i egzekucji jeńców.

 

Regulamin społecznościowy portalu od początku zakazywał propagowania przemocy i terroryzmu, jednak przez wiele lat zapis ten nie był skutecznie egzekwowany. Od lutego br. Twitter postanowił na poważnie wziąć się za ekstremę, która zalęgła się na jego łamach. Komentatorzy zauważają, że chodziło przede wszystkim o zamazanie złego wrażenia, związanego z powszechnym przekonaniem, że administracja portali nie robi nic, by zapobiec pojawianiu się drastycznych i szkodliwych treści. Efekty są jednak imponujące. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zamkniętych zostało 235 tys. kont, a łączny wynik od połowy 2015 roku to 360 tysięcy.

Władzę portalu podały, że w stosunku do roku ubiegłego liczba profili kasowanych każdego dnia zwiększyła się o 80 proc. „Szczyt zamykania kont przypada natychmiast po atakach terrorystycznych” – oświadczył serwis. Twitter chwali się również, że znacznie usprawniona została procedura odpowiadania na zgłoszenia użytkowników i proces dezaktywacji kont. Dokładnych danych jednak nie podano.

Serwis dostrzega również problem reaktywacji terrorystycznych profili po ich usunięciu. W tym celu firma testuje blokady nakładane na konkretne adresy IP czy MAC, które mają uniemożliwić korzystanie z portalu osobom podejrzewanym o propagowanie zabronionych treści, Zwiększona została liczba pracowników odpowiedzialnych za reagowanie na zgłoszenia i monitorowanie aktywności pod kątem wychwytywania działalności ekstremistycznych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…