Share Button

Dziś do izraelskich kin wchodzi animowany film „Smerfy: Zaginiona Wioska”. Plakaty wiszą na ulicach od kilku dni, jednak nie wszystkie wyglądają podobnie: w ponad 180-tysięcznym Bene Berak nie ma na nich Smerfetki.

Przypadek? Bynajmniej. Jedyna żeńska postać w znanej na całym świecie bajce o Smerfach zniknęła właśnie dlatego, że jest dziewczyną. Nie może zatem pojawić się w przestrzeni publicznej w miejscu takim jak Bene Berak, miasto zamieszkałe praktycznie wyłącznie przez Żydów ultraortodoksyjnych (heredim) i chasydów. Ultraortodoksi w żadnym wypadku nie życzą sobie, by na publicznie dostępnych ilustracjach widoczna była kobieta, bo z definicji uważają takie obrazki za „prowokujące seksualnie”. Nawet jeśli chodzi o postać fikcyjną, bohaterkę animacji, która nawet nie jest człowiekiem.

Dystrybutor filmu zawczasu dopasował plakaty do publiczności w Bene Berak, doskonale zdając sobie sprawę z tego, jaki klimat tam panuje. To w tym mieście pojawił się pierwszy w Izraelu sklep tylko dla kobiet i przez jakiś czas, dopóki sąd nie uznał, że to jednak niedopuszczalne, jeździły autobusy, w których kobiety miały wstęp tylko na tylne siedzenia i wyłącznie tylnymi drzwiami. Nadal natomiast w mieście wymaga się od płci żeńskiej „skromnego stroju”, cenzurowane są również plakaty i bilbordy reklamowe. Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi rada miejska bez powodzenia domagała się usunięcia z ulic miasta zdjęć dwóch kandydatek Likudu, chociaż sfotografowano je w wymaganym stroju właśnie.

Share Button

Na podobny temat

Skomentuj artykuł w sieciach społecznościowych lub bezopśrednio na stronach portalu.

2 komentarze

  1. qaduq napisał:

    Zamiast podniecać się dalszą dyskusją, zachęcam do klikniecia w obrazek smerfów i w gornym prawym rogi dla ciekawskich kliknąć na wyświetloną funkcję, przetłumacz na język polski. Tam dopiero jest dyskusja. Pozdrawiam

  2. Nikt napisał:

    U nas będzie podobnie. Mułłowie zawsze się ze sobą dogadają niezależnie od wyznania

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*