Share Button

Organizacja wydała właśnie raport, z którego wynikają wstrząsające dane: ośrodki zatrzymań w Libii, w których w zeszłym roku przymusowo wegetowało 250 tys. Osób, to piekło kobiet i dzieci.

fot. wikimedia commons

Ośrodki bardziej przypominają więzienia i obozy przymusowej pracy. Kobiety są gwałcone i bite, dzieci głodzone. Wiele osób zamarza na śmierć. Oficjalne ośrodki dla migrantów znajdują się pod kontrolą grup zbrojnych, które nierzadko dogadują się z gangami i przemytnikami ludzi, aby czerpać z migrantów dodatkowy zysk. Odkąd zamknęła się droga przez Turcję i Bałkany, uchodźcy starają się przedostać do Włoch przez Morze Śródziemne, siłą rzeczy zahaczaja o Libię. Większość skazana jest na przemytników ludzi. W zeszłym roku tą drogą do Włoch przedostało się aż 181 tysięcy uchodźców, około 4,5 tysiąca utonęło podczas przeprawy przez morze.

Z raportu UNICEF, opartego na rozmowach z setką przebywających w ośrodkach zatrzymań, wynika, że połowa osób, które zgodziły się udzielić wywiadu, niezależnie od płci – została zgwałcona lub w inny sposób wykorzystana seksualnie już podczas podróży do ośrodka. Większość dzieci potwierdziła, że była bita – w tym dziewczynki częściej niż chłopcy.

– Droga z Afryki Północnej do Europy przez Morze Śródziemne to jedna z najbardziej niebezpiecznych i zabójczych dróg migracyjnych dla kobiet i dzieci – powiedziała Afshan Khan, Dyrektor Regionalny UNICEF, pełniąca też funkcję Specjalnego Koordynatora do spraw kryzysu migracyjnego w Europie. – Potrzebujemy bezpiecznych i legalnych dróg przemieszczania się, które pozwolą ochronić migrujące dzieci przed niebezpieczeństwem.

Share Button

Na podobny temat

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*