Vaxira, lek na raka płuc, otrzymał właśnie krajową Nagrodę za Kreatywność i Innowacyjność Technologiczną. Nie jest produktem prywatnego koncernu, ale państwowego laboratorium.

flickr.com/photos/philandpam/223015379
flickr.com/photos/philandpam/223015379

Vaxira została opracowana w państwowym Kubańskim Centrum Immonologii Molekularnej i dopuszczona do użytku w 2012 r. Jest używana w leczeniu wielkokomórkowego raka płuc także w jego zaawansowanym stadium. Przedłuża życie pacjentów i poprawia jego jakość nie tylko na Kubie – została opatentowana i jest wykorzystywana w siedemnastu krajach. W porównaniu z środkami, których używa się do hamowania rozwoju tej śmiertelnej choroby, wykazuje również bardzo niewiele niechcianych skutków ubocznych, także przy leczeniu starszych pacjentów. Obecnie kubańscy lekarze przeprowadzają testy kliniczne kolejnych wariantów Vaxiry. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już wkrótce pomogą nie tylko pacjentom chorym na raka płuc, ale także kobietom cierpiącym z powodu raka piersi i jajników.

W ciągu ostatnich 50 lat Kuba skonstruowała system opieki zdrowotnej, który przez ekspertów międzynarodowych oceniany jest jako niezwykle zaawansowany. W wyniku blokady gospodarczej nałożonej przez Stany Zjednoczone oraz po powstaniu kilku ognisk choroby, już kilka lat temu Fidel Castro przeznaczył fundusze rządowe na biotechnologię oraz badania medyczne. Rak płuc jest na czwartym miejscu najczęstszych przyczyn śmierci na Kubie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…