Share Button

Pod budynkiem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa będą protestować osoby zatrudnione w największym polskim porcie lotniczym. Kierownictwo obiektu próbuje jednak storpedować demonstrację. Sprawa dotyczy sporu zbiorowego, ciągnącego się od miesięcy.

Terminal A na lotnisku im. Chopina w Warszawie / wikipedia commons

Konflikt dojrzał – tak można podsumować ostatnie zapowiedzi pracowników Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jak podaje portal Radia Zet, zatrudnieni planowali rozpoczął protest dziś ok. 8:30, jednak szefostwo nie pozwoliło części z nich wziąć urlopów na żądanie. Jak udało się dowiedzieć naszemu portalowi, manifestacja została z tego powodu przesunięta na późniejsze godziny.

Protest jest efektem impasu w negocjacjach z zarządem lotniska. Przedstawiciele załogi akcentują, że ich jedynym postulatem jest utrzymanie gwarancji płac, która kończy się w kwietniu 2017 roku. Warto pamiętać, że wynagrodzenia personelu zostały zdławione w wyniku terapii oszczędnościowej, zastosowanej podczas kryzysu gospodarczego w latach 2007-10. – Dzięki przeprowadzonej restrukturyzacji udział płac w kosztach operacyjnych firmy spadł do 35 procent – przyznał w rozmowie z „Pulsem Biznesu” reprezentujący port lotniczy Piotr Sieńko.

Biuro prasowe lotniska twierdzi też, że lista żądań pracowników nie kończy się na gwarancjach. Domagają się ponoć podwyżek oraz odpraw w wysokości wielokrotności 36 pensji. Związkowcy temu zaprzeczają. Zapowiadają jednak, że jeśli ich postulat nie zostanie spełniony, wówczas odbędą się nie tylko protesty, ale i strajki. – Nie wykluczamy, że strajk zorganizujemy jeszcze w tym roku. Do ostatniej chwili będziemy starać się jednak skłonić pracodawcę do porozumienia – mówił „Pulsowi Biznesu” Marek Żuk, szef Związku Zawodowego Pracowników Lotnictwa Cywilnego. Załoga domaga się również dymisji obecnych władz lotniska.

Share Button

Na podobny temat

Skomentuj artykuł w sieciach społecznościowych lub bezopśrednio na stronach portalu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*