Kompromitacja rządu PiS, który na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej zaprosił amerykańskiego prezydenta-ksenofoba spotka się z reakcją. 1 września w stolicy odbędzie się demonstracja niezgody na agresywną, antysemicką i nacjonalistyczną politykę gabinetu Mateusza Morawieckiego. Organizatorzy chcą też wysłać jasny sygnał w kierunku Donalda Trumpa – człowiek odpowiedzialny za stworzenie  w USA obozów koncentracyjnych dla migrantów nie jest mile widziany na polskiej ziemi.

Brak reakcji na spalenie kukły Żyda, haniebna wypowiedź premiera o „żydowskich sprawcach Holocaustu”, próba wprowadzenia ustawowego zakazu mówienia o udziale Polaków – to tylko niektóre wybryki polskiego rządu. Do tego doliczyć należy jeszcze patronat prezydenta Andrzeja Dudy dla rocznicy obchodów powstania Brygady Świętokrzyskiej – formacji, która kolaborowała z III Rzeszą.

Rząd ogłosił również, że w tym roku nie odbędą się tradycyjne obchody rocznicowe na Westerplatte. PiS chce w ten sposób zamanifestować brak zaufania do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Zamiast tego uroczystości odbędą się w Warszawie, a gościem honorowym ma być prezydent USA Donald Trump.

W sytuacji tak wielopoziomowej kompromitacji, grupa mieszkańców stolicy postanowiła zorganizować demonstrację Jej celem będzie wyrażenie protestu przeciwko antysemickiej i ksenofobicznej polityki rządu, a także przyjazdu władcy, w którego kraju prawa człowieka, a w szczególności prawa migrantów są deptane każdego dnia.

Małgorzata Mróz z komitetu organizującego protest w rozmowie z Portalem Strajk tłumaczy, że akcja będą alternatywą dla wszystkich obywateli i obywatelek, którzy czują chcą ten dzień obchodzić z właściwą powagą i godnością. – Organizujemy tę demonstrację z dwóch powodów. Chcemy przypomnieć o ofiarach największego konfliktu zbrojnego w historii, o tragedii obozów koncentracyjnych i zbrodniach nazizmu i faszyzmu. Chcemy także wyrazić swój sprzeciw wobec wizyty Donalda Trumpa, który zamierza wziąć udział w oficjalnych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, choć sam jest odpowiedzialny za prowadzone przez ICE obozy koncentracyjne i rosnące w amerykańskim społeczeństwie nastroje ksenofobiczne – tłumaczy działaczka.

ICE, czyli, U.S. Immigration and Customs Enforcement to służba zajmująca się wyłapywaniem i prześladowaniem osób, które przekroczyły amerykańską granicę w poszukiwaniu lepszego życia. Za rządów Trumpa kwitnie proceder odbierania migrantom dzieci, które następnie przebywają w przegrzanych, niewentylowanych prywatnych budynkach gospodarczych, często pospiesznie wynajmowanych przez władze i adaptowanych na centra dla migrantów. W jednym pomieszczeniu często przebywa ich kilkanaścioro. Pozbawione opieki medycznej i psychologicznej, bez możliwości regularnego wychodzenia na świeże powietrze, nie wiedzą, co je czeka. Aleksandra Ocasio – Cortes, lewicowa członkini Izby Deputowanych nazywała takie ośrodki „obozami koncentracyjnymi”.

Organizatorzy demonstracji uważają, że ktoś taki jak Trump nie powinien być zapraszany na tak ważną rocznice. Podkreślają też, że legitymizacji do udziału w obchodach nie mają również przedstawiciele polskich władz. Jako przykład podają sytuacje z 11 listopada 2018, kiedy podczas oficjalnych obchodów Święta Niepodległości Prezydent Polski szedł ramię w ramię z pogrobowcami europejskiego nazizmu i faszyzmu.

Komitet 1 września uruchomił zbiórką na organizację demonstracji. Środki można wpłacać tutaj. 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Tak to ładnie zaplątana w kokon wolności prowokacja, skierowana pozornie przeciwko polskiemu rządowi, ale faktycznie przeciwko po raz pierwszy obecności Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce. Pójdą albo otumanieni, ale prowadzeni przez wrogów i szkodników. Co do tego nie może być złudzeń. .Czyżby portal strajk.eu już całkiem sPeOwiał?

 2. „Antysemityzm polskich władz”? Czyli jak najuroczystsze świętowanie żydowskich świąt przez te władze to antysemityzm? Czyli krążenie wokoło tychże żydowskich szarych eminencji to antysemityzm? Czyli słowa Adriana, że dla tego narodu zrobi wszystko to antysemityzm? Zaiste pokręcone są ścieżki antysemityzmu w tym kraju.

 3. Zaproszenie Trumpa na te radosne obchody KLĘSKI wrześniowej wydaje się jak najbardziej słuszne. Nikt tak nie pomógł Niemcom rozdeptującym w 1939 roku Polskę jak amerykańskie koncerny.

 4. Argumenty, argumenty dawajcie wszyscy swoje argumenty świeżo nakręcona katarynka gimbaza-Skorpion wrócił i rozprawi się z nimi jesteście bez szans.

 5. W Polsce nielegalne przekroczenie granicy jest przestępstwem panie Nowak? Zgodnie z art. 264 kk – jest.
  W USA – tak samo.
  To może z łaski swojej wytłumaczy mi pan JAKIM PRAWEM protestujecie przeciwko LEGALNYM DZIAŁANIOM ORGANÓW WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI USA???
  I jednocześnie ZAPOMINACIE PROTESTOWAĆ przeciw wojenkom wszczynanym przez hegemona w różnych częściach świata, (jak najbardziej nielegalnym z punktu widzenia konwencji ONZ) organizowanym przezeń przewrotom, zamachom i innym ,,pokojowym działaniom” w imię imperialistycznych interesów? Obecności wojskowej w Polsce, która nie służy niczemu poza skłóceniu b. demoludów z Rosją i głębszemu wepchnięciu ich w odbyt wuja Samuela?
  Faktycznie, ,,lewica” w Polsce to istne curiosum!

  1. No i nie musiałem długo czekać na wyskok poziomkowej gimbazy.
   Dziecko drogie – ale jakieś argumenty? Auschwitz był legalny – ale już umieszczanie tam ludzi bez wyroku sądowego skazującego na ten kurort – nie koniecznie. I hitlerowców skazywano za ZBRODNIE NA LUDZIACH a nie budowę tych ,,wczasowisk”.

 6. A przeciwko obecności wojsk imperium zła to już zaprotestować nie laska? Nie, bo to przecież oznaczałoby, że się chodzi na pasku Putina. Taką opozycję właśnie mamy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wyborczy show Trumpa: „Ameryka silna i dumna”, ale kiepsko w sondażach

74-letni miliarder Donald Trump, człowiek, który prawie cztery lata temu niespodziewanie p…