Ukraińska bezpieka aresztowała lwowskiego anarchistę i jego towarzyszy za przygotowywanie pochodu pierwszomajowego i obchodów Dnia Zwycięstwa. Grożą im wysokie kary.

Oleg Kordiaka jest anarchistą ze Lwowa, członkiem organizacji Czarny Świt. O jego zatrzymaniu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała na swoich stronach. W filmie, załączonym do komunikatu pokazano przygotowane ulotki, które anarchiści mili rozdawać podczas pochodu. Na ulotkach napisane było m.in.: „Robotniku, 1 Maja walcz o swoje prawa”, „Powstań w walce o wolność ludu roboczy” i „1 maja idź po sprawiedliwość”, a także z wezwaniami do obalenia oligarchów. Jak mówią w materiale filmowym SBU sami zatrzymani aktywiści, 1 maja mieli zamiar nieść plakaty z portretami Lenina, Stalina i Marksa.

Ukraińska bezpieka oskarżyła zatrzymanych z artykułu 109 ukraińskiego kodeksu karnego („działania nakierowane na zmianę z użyciem siły, obalenie konstytucyjnego ustroju lub przejęcie władzy”) zagrożonego karą od 5 do 10 lat więzienia [heading style=”subheader”]undefined[/heading]oraz z art. 258-3 ust. 2 ukraińskiego kk („udział w organizacji terrorystycznej”) zagrożone karą od 10 lat do dożywocia.

„Uważamy, że prześladowanie Olega ma jeden główny cel – zgnieść wszystkie ruchy protestacyjne we Lwowie, stworzyć atmosferę państwa policyjnego, wzmocnić władzę służb specjalnych i bronić oligarchów prze anarchistami. Nie dziwi, że hasło walki z oligarchami traktowane jest jako wezwanie do przewrotu – przecież to właśnie z rąk oligarchów jedzą SBU i policja” – głosi apel o solidarność z Olegiem Anarchistycznego Czarnego Krzyża.

Ukraińska bezpieka ogłosiła, że „prowadzone są konieczne działania operacyjno-śledcze”.

To ewidentne naruszenie podstawowych praw obywatelskich dowodzi, że na Ukrainie próżno mówić o przestrzeganiu wolności słowa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Aha, „mieli zamiar …”, więc zostali skazani. Czy to już nie, znana skądinąd, myślozbrodnia?

  2. Jak na prawdziwych anarchistów przystało, mieli nieśc „plakaty z portretami Lenina, Stalina i Marksa.” Takie rzeczy możliwe są tylko na Ukrainie…

  3. Spoko, u nas też tak bedzie niedługo. Maciaszka już szkoli swoje SA.
    W sumie to nawet dobra zmana: my im Balcerka, oni nam wzór zamordyzmu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

„Szczyt antymigracyjny” w Budapeszcie: polityczny atak skrajnej i konserwatywnej prawicy

W stolicy Węgier, na zaproszenie premiera Viktora Orbana, rozpoczyna się dziś „szczyt demo…