Site icon Portal informacyjny STRAJK

1 Maja: wciąż trzeba walczyć o prawa pracowników

1 Maja

Lewicowa struktura Inicjatywa Antykapitalistyczna jest jednym z głównych inicjatorów nowej formy obchodów Święta Pracy.

Wraz z Inicjatywą jako organizatorzy występują: Społeczne Forum Wymiany Myśli, Historia Czerwona, Fundacja Naprzód i Myśl Socjalistyczna.

„Chcielibyśmy jak co roku wyjść na ulicę i przypomnieć, iż mimo że od demonstracji robotniczej mającej miejsce 134 lata temu w Chicago wiele się zmieniło, to nadal mamy więcej powodów do walki niż do świętowania”, piszą organizatorzy i trudno nie podzielić ich zdania. Ostatnie propozycje rządu, który jak najbardziej poważnie rozważa wyeliminowanie części fundamentalnych praw pracowniczych, oraz medialne występy neoliberalnych troglodytów, sugerujących, by zawiesić Kodeks Pracy, co cofa klasę pracownicza do XIX wieku pokazują, że jeżeli ludzie pracy najemnej nie okażą zdecydowanego oporu i nie będą gotowi na radykalne kroki, kapitał gotów jest zabrać zdobycze świata pracy wywalczone przez laty.

Obecna sytuacja i jej uwarunkowania prawne nie dają szans na wspólne wyjście na ulicę bez ryzyka wysokich kar, jednak „nie powinniśmy rezygnować z przypomnienia o istocie naszego Święta”.

– Nie możemy jeszcze dzisiaj namawiać ludzi, by nieprzygotowani wychodzili na place i protestowali. Jeszcze nie czas na to. Najpierw chcemy pokazać, że tych, którzy chcą walczyć o swoje prawa jest wielu. Stąd pomysł naszej akcji – mówi dla portalu Strajk Piotr Lewandowski, jeden z działaczy Inicjatywy Antykapitalistycznej. Akcja nazywa się „Pandemiczny 1 Maja”.

Akcja polegać ma na wklejeniu na swoich profilach stworzonych przez lewicowych grafików nakładek 1-majowych, plakatów i banerów i pokazanie w ten sposób, że ten dzień jest dla nas ważny; sięgnięcie do rodzinnych wspomnień, poprzez opublikowanie zdjęć i wspomnień z pochodów 1 majowych w przeszłości. Wysłanie ich na adres mailowy ia.skontaktujsie@gmail.com z dopiskiem, że materiały są własnością nadawcy i zgadza się on na ich opublikowanie. Poza tym organizatorzy zachęcają do spacerów (z zachowaniem wszelkich wymogów związanych z pandemią) w taki sposób, by ich trasa przebiegała wokół miejsc związanych z walką robotniczą. Tam też spacerujący mogą złożyć kwiaty lub zapalić znicze.

Exit mobile version