Banner z napisem "Uchodźcy mile widziani"

Najbliższą sobotę ogłoszono dniem demonstracji przeciw rasizmowi i ksenofobii. W różnych miastach Polski odbędzie się, aż osiem demonstracji.

„Uchodźcy mile wdziani” – pod taki hasłem ruszy w najbliższą sobotę marsz przeciw pogromowej atmosferze w kraju podsycanej przez polskie media i prawicę. Demonstracje przeprowadzone zostaną również w Krakowie, Pozaniu, Gdańsku, Białymstoku (stolicy polskiego neonazizmu), Szczecinie i Płocku. Dodatkowo specjalne zbiórki dla uchodźców zostaną zorganizowane tego dnia w Katowicach, Cieszynie, Gliwicach, Bielsku Białej, Nowym Targu i Wieruniu.

12 września spotykamy się w Warszawie, aby wyrazić naszą solidarność z uchodźcami i pokazać, że chcemy i jesteśmy gotowi im pomagać.

Jest nam wstyd za wypowiedzi wielu polskich polityków, dziennikarzy i liczne głosy w mediach społecznościowych protestujące przeciw solidarnemu rozwiązywaniu problemu uchodźców w gronie europejskich państw.

Uważamy, że naszym moralnym obowiązkiem jest pomóc ludziom uciekającym przed wojną i prześladowaniami, bez względu na ich rasę, narodowość czy wyznanie – napisali na stronie zapowiadającej wydarzenie na portalu Facebook organizatorzy warszawskiej mobilizacji, nieformalna grupa Chlebem i Solą.

Przeciwstawiamy się ksenofobii, rasizmowi i powielaniu krzywdzących mitów na temat innych kultur i wyznań. Zapraszamy Was wszystkich wraz przyjaciółmi i rodzinami. Pokażmy, że jesteśmy społeczeństwem dla którego moralność, gościnność i odwaga nie są pustymi hasłami. Pokażmy uchodźcom ale też swoim dzieciom, naszym władzom i światu – możemy przeczytać „na wydarzeniu” Krakowskim

Z kolei inicjatywa małopolska i śląska skupią się na gromadzeniu odzieży, koców, namiotów, żywności i innych przedmiotów pierwszej potrzeby, które to, w porozumieniu z Migration Aid Hungary, największą siecią wolontariuszy prouchodźczych w regionie, zostanie przetransportowana, na koszt i ryzyko organizatorów, do Budapesztu.

Rozpoczynamy akcję pomocy na rzecz uchodźców przemieszczających się falą przez Węgry w stronę Austrii i Niemiec. Mieszkańcy Budapesztu i innych miast na Węgrzech oferują uchodźcom gromadzącym się w punktach tranzytowych ogromną pomoc, ale wciąż potrzebują wsparcia.

Zaznaczamy, że zbiórka ma charakter prywatny i nie jest związana z żadną organizacją pozarządową. Dlatego NIE PROWADZIMY ZBIÓRKI PIENIĘDZY, zbieramy JEDYNIE RZECZY.

Informacje na temat potrzebnych przedmiotów czerpiemy ze strony grupy Migration Aid największa inicjatywa wolontariacka mająca na celu pomoc uchodźcom na terenie Węgier) oraz węgierskich grup facebookowych, które na bieżąco publikują informacje o zapotrzebowaniu.

Zebrane przedmioty zobowiązujemy się dostarczyć własnymi samochodami do punktów zbiórek na terenie Budapesztu w sobotę 12 września – informuje wspólnota Śląsk i Małopolska Pomagają Uchodźcom.

Poniżej przedstawimy odnośniki do każdego z dotychczas zgłoszonych wydarzeń w Polsce:

Miasto/RegionOdnośnik do „wydarzenia” ogłoszonego na portalu FacebookOrganizatorzy
WarszawaUchodźcy mile widziani w Warszawie
Chlebem i Solą
KrakówUchodźcy mile widziani w Krakowie
Amnesty Intl. — KrakówKoniec StagnacjiWitajcie w KrakowieFederacja Anarchistyczna — Kraków
PoznańUchodźcy mile widziani w PoznaniuChlebem i Solą
GdańskUchodźcy mile widziani w Gdańsku
Amnesty Intl. — Trójmiasto
BiałystokUchodźcy mile widziani w Białymstoku
Adela JurkowskaKurił Trawkow
SzczecinUchodźcy mile widziani w Szczecinie
Jan GórskiEwelina Julianna Kwidzińska
PłockUchodźcy mile widziani w Płocku
Chlebem i Solą
Śląsk/MałopolskaŚląsk i Małopolska
Śląsk i Małopolska Pomagają Uchodźcom

Na portalu Facebook zgłoszonych jest do chwili publikacji niniejszej wiadomości (12:30, dziewiąty września) 51 demonstracji w różnych europejskich miastach.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ci co organizują te akcje nie wiedzą co czynią. Nigdy nie mieszkali za granicą, jak ktos powiedzieł chłop który ma 30 kilka lat w sile wieku nie ucieka ale zostaje i walczy, do broni !! To jest dzicz ! Byłem wielokrotnie w krajach muzułmańskich i wiem, że ich postrzeganie Europy nie jednego litościwego przekonałby do zmiany decyzji !

 2. Ale macie świadomość lewaki, że to wy pierwsi (razem z ateistami) pójdziecie pod nóż, gdy już wasi „biedni uchodźcy” poczują się dość pewnie u nas?

  1. Po wizycie u zachodnich sąsiadów człowiek traci „tolerancję”. Zapakowac CAŁOŚĆ I wysłać skąd przyszli!

 3. Mchnik/Sierakowiak z niewielką pomocą Soros działają.
  A tak na marginesie: co z „ethnics cleansing” w Izraelu? Co z „ethnics cleansing” na Ukrainie, skąd uciekło 900 tysięcy ludzi do Rosji?? A jak już tacy „strajkowi.eu” są tacy światowi, 'leficowi” to polecam edytorial w The Nation: Europe’s Refugee Crisis Was Made in America (http://www.thenation.com/article/europes-refugee-crisis-was-made-in-america/) a tu z kolei Ron Paul: O prawdziwym problemie uchodźców i o tym, jak go rozwiązać (http://ronpaul.pl/index.php/przeklady/46-felietony/339-o-prawdziwym-problemie-uchodzcow). A tak na marginesie: a co rodzimymi „uchodżcami” a mam na myśli te 2 miliony bezrobotnych? Cisza? Rzygać się chce jak o tych biednych imigrantach rozprawiają 'autorytety moralne” jak Kwachu, Cimoszewicz, Michnik, Sierakowiak. A tak na marginesie: może Warsiawa przyjmie, przechowa, zaaklimatyzuje tych emigrantów? Niech się wykażą te „organizacje pozarządowe” – przebierają nogami ile wlezie bo przecież jest kasa do zarobienia, mnóstwo mieszkań stoi pustych (a byłaby okazja trochę wspomóc biznes developerskich, niska stopa bezrobocia, „profesory” będą mogły dorobić ucząc emigrantów języka polskiego, fachu, etc. Kasa, misiu, kasa. Za to Ikonowicz biedny wychodzi na idiotę bo zamiast zająć się imigrantami zajmuje się to francowatą polską biedą. Ta banda zwana „ludzie wolności” ZROBIŁA WSZYSTKO po 1989 żeby ksenofobia, „róbta co chceta”, „weź sprawy w swoje ręce”, IPNy, „dekomunizacje”, „żołnierze wolności”, czarna mafia, kwitły etc, etc. i ZA GROSZ REFLEKSJI_JAKIE SA PRZYCZYNY. A ta populacja między Bugiem a Odrą daje się manipulować jak małpy.

 4. Wciąż wszyscy mylą imigrantów zarobkowych z uchodźcami. Celowo Strajk.eu to robi, czy pracują w nim pożyteczni idioci, którzy nie rozumieją problemu. Czy widzieliście filmy z Węgier, na których uchodźcy niszczą żywność i wodę, którą im ofiarowano? I jak sądzicie, co zrobią z waszą odzieżą i kocami?

  1. Robią to celowo. Różni ludzie, także ja, o tej różnicy pisali tu wielokrotnie.

   Jak grochem o ścianę.

   Ale pocieszę Cię, naprawdę to nie tak wiele osób myli uchodźców z imigrantami. Po prostu w mediach i wśród centroprawicolewicowych polityków panuje planowa i świadoma ślepota. Zobaczysz sam jak to się przełoży na słupki wyborcze. A jakie fajne i surrealistyczne będą mieli powyborcze komentarze!

 5. Zastanawiająca jest troska o imigrantów w Polsce gdyby tak choć w połowie zatroszczono sie o bezdomnych bezrobotnych i starych to Polska byłaby najbardziej szczęśliwym krajem

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…