Bartosz Tomassi na początku sierpnia zamieścił na Facebooku zdjęcie z sierpem i młotem. W komentarzu zażartował niefrasobliwie na temat zbrodni katyńskiej. Gdy obudził się w czwartek rano, nad jego łóżkiem stali policjanci.

20-letni mieszkaniec Wapna (pow. wągrowiecki) został dziś rano zatrzymany przez funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji.  Jak relacjonuje Tomassi dla Strajk.eu, mundurowi pojawili się w domu jego matki kiedy jeszcze spał. Wykorzystując ufność kobiety, której powiedzieli, że „chcą tylko porozmawiać z synem”, weszli do środka, mimo, że nie dysponowali nakazem. – Obudziłem się i zobaczyłem policjantów, który pokazują mi odznaki – mówi Tomassi, który następnie usłyszał, że jest zatrzymany w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa. – Powiedzieli, że mam do wyboru – albo pójdę z nimi i udostępnię im laptopa, albo do akcji wkroczy prokurator.

Okazało się, że policjanci przemierzyli 350 km na wielkopolską wieś z powodu zawiadomienia o naruszeniu art. 256 Kodeks karnego § 1. mówiącego o tym, że „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość”. Donos miał zgłosić pewien obywatel, głęboko zaniepokojony treściami, które Tomassi zamieścił na swoim fejsbukowym profilu 4 sierpnia. Chodzi o zdjęcie profilowe, na którym obok twarzy młodego działacza widzimy znaczek olimpiady w Rio de Janeiro oraz sierp i młot, co jest oczywistą formą żartu. Również żartobliwy miał być w intencji autora jeden z komentarzy pod zdjęciem, w którym Tomassi zaproponował nową konkurencje olimpijską: „strzelanie w tył głowy na czas, w rowie katyńskim”. Słowa te wywołały oburzenie wśród szczególnie wrażliwych prawicowych publicystów, z których niektórzy, np. Wojciech Wybranowski w wulgarnych słowach wyżywali się na 20-latku na Twitterze.

Tomassi został przewieziony na komisariat w Wągrowcu, gdzie usłyszał od stołecznych „stróżów prawa”, że może pójść na ugodę z prokuratorem, jeśli przyzna się do winy i wyrazi skruchę. Zatrzymany w rozmowie ze Strajk.eu wyjawił również, że policjanci poinformowali go, że sierp i młot jest symbolem prawnie zakazanym w Polsce i podlega ściganiu na mocy art. 256 KK. Tymczasem w Polsce noszenie symboli komunistycznych nie jest zabronione przez prawo, co potwierdza orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2011 roku. Tomassi pod presją funkcjonariuszy zdecydował się jednak przystać na proponowane warunki. Nie oznacza to jednak, że nie stanie przed sądem. O wszystkim zadecyduje prokurator.

Tomassi jest byłym działaczem kilku organizacji politycznych. Ostatnią jego przystanią była partia Zmiana. Po wybuchu ostatniej awantury zrezygnował jednak z zasiadania w zarządzie krajowym tego ugrupowania. Jak sam przyznaje – nie chce zaszkodzić organizacji.

Próbowaliśmy uzyskać informacje na temat przyczyn zastosowania tak radykalnych środków wobec zatrzymanego i wysyłania policjantów na drugi koniec Polski, jednak rzecznik stołecznej policji poinformował, że o sprawie nic nie wie i zaproponował kontakt mailowy. Pytania wysłaliśmy i czekamy na odpowiedź.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Sierp i młot jest symbolem totalitaryzmu i terroru i na równi ze swastyką powinien być traktowany. Jeśli nie wolno sobie bezkarnie wstawić swastyki jako logo czy avatara, to sierpu i młota również, a już teksty o tym strzelaniu w tył głowy w lesie katyńskim to żenua. Nie wiem jak to nazwać ale to na pewno nie jest żart. Ogólnie należy jak najbardziej ścigać prawnie propagowanie wartości takich jak komunizm, leninizm, stalinizm, ZSRR, sierp i młot, czerwona gwiazda. Koszulki z wizerunkiem Che powinny być traktowane podobnie jak koszulki z wizerunkiem Himlera, Goebelsa itp.

  2. Dla uczestników tak dogłębnej wiedzy o niuansach marksizmu, leninizmu, socjalizmu i komunizmu łatwa do rozwiązania zagadka. Z czyjej to inicjatywy i kiedy odsłonięto w Moskwie pomnik Karola Marksa i ile lat od tego wydarzenia upadł ZSRR? Powodzenia.

  3. Ten co go podpier dolił to on tylko „uprzejmie doniósł”, to na pewno jakiś szczery demokrata był, na pewno brzydzi się kłamstwem, totalitaryzmem i w ogóle …

    1. Jaką zarazę ? Człowieku, a czym jest propagowanie faszyzmu, co robi MW i ONR ? Więc jedno wolno, a inne nie ? Co było gorsze ? Przeżyłem nazizm i wiem czym to cuchnie.

  4. MARKSISTOWSKI KOMUNIZM NIE JEST USTROJEM, SYSTEMEM TOTALITARNYM !!!

    Ta leninowska kacza banda, monopartia bolszewicka nie ma pojęcia o marksistowskim komunizmie !!!

    OTÓŻ: Eliminowanie samodzielnego myślenia jest domeną leninowskiego bolszewizmu.

    Marksistowskiego socjalizmu, tym bardziej komunizmu jeszcze na świecie nie było nigdzie. W rzeczywistości leninizm nie jest kontynuacją i rozwinięciem nauki Marksa, jest samodzielną i odrębną koncepcją Lenina.

    Cała istota leninizmu zawarta jest w pracy Lenina „Państwo a rewolucja”, roku 1917. Sprowadza się ona do kwestii: jak zdobyć władzę i jak ją utrzymać. Narzędziem zdobycia i utrzymania władzy według Lenina jest „partia nowego typu”, monopartia, w razie potrzeby zamaskowana jako taki czy inny „front”, taka czy inna „rada”, „prawo i sprawiedliwość” itp.

    Marksistowski socjalizm>komunizm to porozumienie ludzi co do budowania lepszego systemu na bazie pomocniczości. Pracy wszystkich dla dobra wszystkich…jak w rodzinie np. I proszę już nie mylić tych pojęć. Ta kapitalistyczna banda złodziei ukuła też to najgłupsze hasło „precz z komuną”….i da każdą kasę na swoją obronę i swoich miliardowych kont kajmańskich użytecznym idiotom.

    Macie w największym skrócie… Wolność = Komunizm = dobrowolne stowarzyszenie wytwórców…zanika pieniądz i państwo.

    Jak ktoś jeszcze czegoś nie rozumie odsyłam do klasyka…tam to jest dostępnie opisane.
    A spółdzielczość to przedsionek socjalizmu….i o tym się nie mówi…nienawistna cisza.

    Opisał to dobrze K. Marks w „Kapitale” …ale komu dzisiaj chce się czytać jak jest TV, fotel i pilot.

    Na świecie nadal przedkłada się pieniądze ponad moralność, i dopóki to się nie zmieni, dopóki ludzie nie zbudują marksistowskiego komunizmu, nie zapanuje pokój. Kapitalizm niestety jest egoistyczny, amoralny, antychrześcijański, antyludzki który tworzy wyzysk, bezrobocie, bezdomność i biedę oraz wszelkie wojny. To nie może trwać wiecznie. Przyjdzie kiedyś taki czas, że ludzie wyzwolą się z tych kajdan niewolniczej pracy a praca stanie się wartością. By ludzie nie musieli kupować tego co sami wytworzyli. Socjalizm, komunizm, to nie leninowska rewolucja bolszewicka.

    Kamieniem węgielnym marksistowskiego socjalizmu>komunizmu, jest wspólna, społeczna własność środków produkcji, brak wyzysku z wartości dodatkowej i brak alienacji pracy. To system innych wartości niż kapitalistyczne gromadzenie bogactwa…złudnego zresztą. PANTA RHEI…

    1. Ostatnio w grze komórkowej „Milionerzy” natrafiłem na pytanie, które brzmiało mniej więcej tak: jaka inna ideologia obok komunizmu dominowała w ZSRR? Wg twórców gry „poprawną” odpowiedzią był… MARKSIZM (sic!).

      Tłucz w klawiaturę ile wlezie ale pamiętaj, że tego co wpoiła masie (a może i także „inteligentom) burżuazyjna propaganda tak szybko z łbów nie wybijesz.

    2. 100/100 Tylko jak to wytłumaczyć innym. Takiemu Nowakowi na przykład.

    3. Na temat partii nowego typu dogłębnie wypowiedział sie Józef Stalin w Zagadnieniach leninizmu. Czasami odnoszę wrażenie, że obecni antykomunisci naczytali się za dużo i teraz nie wiedzą, czyja wiedzę stosuja w praktyce.

    1. W Rosji nadal są wolne miejsca. Może uda się odbudować komunizm.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Peru: nowy rząd szuka poparcia w Kongresie. Intryga przeciwko prezydentowi Castillo

Przed zbliżającym się głosowaniem nad wnioskiem o wotum zaufania, Pedro Castillo i nowa pr…