Rusza program „Dobry start”: dzieci otrzymają dofinansowanie książek i pomocy dydaktycznej. Wnioski można składać od 1 lipca.

pixabay.com

Zgodnie z obietnicą złożoną w połowie kwietnia, premier Mateusz Morawiecki wydał dziś decyzję, która pozwoli rodzicom i opiekunom dzieci i młodzieży w wieku szkolnym ubiegać się o środki finansowe w wysokości 300 zł z przeznaczeniem na pomoce naukowe.

– W tym szczególnym dniu, jakim jest Dzień Dziecka, mam ogromną przyjemność podpisać rozporządzenie wprowadzające wyprawkę. Wyprawkę, czyli dobry start dla dzieci i młodzieży w rok szkolny – oświadczył Morawiecki w materiale opublikowanym na twitterze.

Świadczenie przysługuje niezależnie od dochodu i będzie przyznawane do czasu ukończenia przez dziecko osiemnastego roku życia, lub do 20 roku życia, jeżeli będzie kontynuowało naukę rozpoczętą w danej szkole przed ukończeniem 18 lat. Dzieci z niepełnosprawnością będą mogły je otrzymywać do ukończenia 24 lat, niezależnie od momentu rozpoczęcia nauki.

Dofinansowanie obejmie uczniów już w nadchodzącym roku szkolnym 2018/2019. Pieniądze będą wypłacane przez gminy lub przez urzędy powiatowe w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. Wnioski o świadczenie można składać już od 1 lipca poprzez portal internetowy Emp@tia, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną, tzn. w postaci papierowego formularza – w urzędzie lub drogą pocztową. Ostateczny termin przekazywania wniosków mija 30 listopada. W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, środki powinny zostać wypłacone najpóźniej do końca września.

Dofinansowania nie otrzymają dzieci przebywające w domu opieki społecznej, zakładzie poprawczym, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, areszcie śledczym, szkole wojskowej lub w innej instytucji, która zapewnia nieodpłatnie pełne utrzymanie podopiecznych.

Koszty programu „Dobry start” szacowane są na niecałe 1,5 mld zł.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Jerzy Urban nie żyje

Powiedzieć, że wraz ze śmiercią Jerzego Urbana odchodzi w przeszłość pewna epoka dziennika…