– Ten wyrok jest przełomowy, bo pokazuje że odpowiedzialność kościoła za krycie pedofilii jednak istnieje – powiedział Marek Mielewczyk po ogłoszeniu decyzji Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Na mocy prawomocnego wyroku sądu nie tylko ksiądz, który niegdyś go molestował, ale i diecezja pelplińska oraz parafia będzie musiała zapłacić mu zadośćuczynienie w wysokości 400 tys. zł.

Mielewczyk to jeden z bohaterów głośnego filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Opowiadał w nim, jak był molestowany przez Andrzeja S., duchownego w parafii św. Kazimierza w Kartuzach, gdzie był ministrantem. W uzasadnieniu wyroku o filmie zresztą wspomniano.

Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny. Zapadł po tym, gdy Mielewczyk odwołał się od wyroku sądu niższej instancji, który rozpatrywał jego sprawę w 2017 r. Na mocy tamtego orzeczenia ofiara molestowania seksualnego miała otrzymać od proboszcza tylko… pisemne przeprosiny. Oddalono wniosek o zadośćuczynienie w wysokości 10 tys. zł, a żadnej sankcji nie przewidywano dla diecezji, w której pracował duchowny-pedofil.

– Posadził mnie na tapczanie i zaczął jeździć nade mną wahadełkiem. Potem wyjął z szuflady lekarskie słuchawki, badał, jak bije moje serce. W końcu objął mnie i położył rękę na moim kroczu. Byłem jak sparaliżowany. Głaskał mnie tam i zaczął w końcu robić mi to, o co wcześniej pytał w konfesjonale (chodzi o masturbowanie się – przyp. red.) – tak Marek Mielewczyk opowiadał o krzywdzie doznanej z rąk Andrzeja S. „Gazecie Wyborczej”.

– Było to nieludzkie wykorzystywanie małoletniego dziecka, nieświadomego tego, co się w stosunku do niego dzieje i niemającego pełnego, normalnego oparcia w rodzinie – mówiła w uzasadnieniu wyroku sędzia Dorota Gierczak. Nie miała wątpliwości, że molestowanie było dla pokrzywdzonego prawdziwymi torturami. I tylko żaden przedstawiciel Kościoła nie słyszał na żywo jej słów. Nikt z diecezji pelplińskiej nie pojawił się na ogłoszeniu wyroku.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Krok w dobrym kierunku. Tylko drastyczne kary finansowe skłonią tę pasożytniczą organizację żyjącą w świecie mitów i legend z epoki brązu do oddawania w ręce sprawiedliwości swoich zboczonych szamanów.

  2. No i jasne o co chodzi. Nie o molestowanie – cokolwiek to znaczy – sprzed 30-40 lat, tylko o kasę. A papugi będą wyszukiwać coraz więcej „ofiar”, bo szmal wpada im w łapy przy aplauzie lewizny.

  3. Dobrze że dostanie zadośćuczynienie, ale te pieniądze niestety nie odwrócą krzywdy która go spotkała.
    Najgorsze jest jednak to, że wielu hierarchów wciąż ignoruje ten problem i mówi że on nie istnieje lub mówi że te wszystkie rzeczy to atak na Kościół.
    Kościół zamiast zacząć walczyć z tym problemem woli wywoływać syndrom oblężonej twierdzy i wmawiać że te problemy to wymysł lewactwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael zaatakował Gazę

Izraelska armia zaatakowała strefę Gazy pod pretekstem przeciwdziałania zagrożeniom ze str…