Po kiju – antydemokratycznym podporządkowaniu sądów rządowi, przyszła pora na marchewkę. Minister Elżbieta Rafalska, ciesząca się sporą popularnością realizatorka programu „Rodzina 500+” zapowiedziała uruchomienie kolejnego transferu socjalnego. Tym razem jego beneficjentami mają być seniorzy.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej/flickr.com/Kancelaria Premiera

Jeszcze społeczeństwo nie ochłonęło po lipcowej, częściowo udanej, próbie zmiany ustroju za pomocą ustaw likwidujących niezależność sądownictwa, a spod Pałacu Prezydenckiego nie zniknęli ostatni demonstranci, a rząd Beaty Szydło już przeszedł do tonowania nastrojów społecznych. Zastosowano sprawdzone narzędzie – obietnice kolejnego programu. Decydenci z PiS doskonale zdają sobie sprawę jaką ulgę przyniósł społeczeństwu największy w historii III RP transfer socjalny. Dlatego na front mediów została wysłana Elżbieta Rafalska. – Pracujemy w resorcie nad rozwiązaniem, które wesprze emerytów. To mógłby być np. roczny dodatek dla emerytów w wysokości np. 500 zł dla tych seniorów, którzy otrzymują do 1500 zł brutto miesięcznej emerytury – powiedziała „Super Expressowi” minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Szefowa resortu nie sprecyzowała jednak czy programem zostaną objęci również emerytowani pracownicy służb Polski Ludowej, którym rząd PiS dopiero co zredukował świadczenia do głodowego poziomu. Świadczenie miałoby mieć charakter wypłacanej raz w roku zapomogi, prawdopodobnie w okolicach katolickich świąt Bożego Narodzenia.  Według obliczeń „Dziennika Gazety Prawnej”  koszt programu w przypadku objęcia nim wszystkich emerytów to 4,5 mld zł rocznie. W przypadku skierowania go do osób pobierających emeryturę poniżej 1500 zł, koszt byłby kilkukrotnie niższy, wyniósłby ok 1 mld zł. Dla najuboższych seniorów byłoby to jednak spore wsparcie, co przypuszczalnie zostałoby docenione przy urnach.
Zgodnie z zapowiedziami Rafalskiej, wzrosną również podstawowe świadczenia emerytalne. Przyszłoroczna waloryzacja będzie nieco wyższa od tej zapowiadanej, wyniesie 2,7 proc.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. A czy kaczyści dadzą wszystkim emerytom czy tylko słusznym? Przecież według kaczki wielu jest niesłusznych i właśnie im odebrali emerytury.

 2. Czego zawsze na socjalu mogą korzystać eneryci, a nigdy młodzi czy bezrobotni? Oni z tego powodu muszą po prostu jeździć za granicę. Socjalno- klerykalny elektorat po 60. został kupiony już dawno. Czas odbić socjalem młodych głosujących na Korwina i Kukiza, a wcześniej na PO !

 3. Oburzony „lewak” PN czyli Piotr Nowak ciska gromy na pisiorów, że ośmielają się dać (teoretycznie)125 euro NA ROK polskim emerytom ale zachęcał polskie samorządy do rozdawnictwa mieszkań i zapomóg dla „biednych imigrantów” z ajfonami — i to jest właśnie różnica między lewicą a lewactwem, dla lewaka trzy priorytety to LGBT, skrobanka i imigrant, socjalem lewak się brzydzi bo socjal nie jest z ich „warsiafki”, zresztą już eseldowiec-lewak Janik onegdaj zapytany dlaczego nie upominają się o prawa prekariatu odrzekł „a po co, wszak oni nie głosują”.
  W innym miejscu PN jak lew broni tłustych kocurów z SN, NSA, KRS — strajk to po chu/ju lewicowy portal!!!!!!
  Pozdrawiam, lewicowiec od zawsze.

 4. „500 plus dla emerytów? PiS znów uwodzi socjalem” Co to jest za tytuł na niby lewicowym portalu?
  Co to znaczy uwodzi socjalem? To po co to państwo jak nie po to, żeby zapeweniać obywatelom godne życie?
  Szkoda tylko, że w przypadku tego programu nawet się do godnego zycia nie zblizamy.
  Swoją droga widac jaka wspaniała to IIIRP, że takie ochpłapy znacznie poniżej tego co powinno zapewniać wywiązujace się komuś uwodzące. 500 złoty rocznie? Jeśli kogoś to może uwieść, to widać jak w jakiej nędzy żyja emerytryci.
  A najsmieszniejsze, że nikt się nie wstydzi mówić, że PiS „psuje” takie fajne państwo.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Oświęcim: zniknęły nazistowskie bazgroły. Zamalowali je sprawcy, w ramach resocjalizacji

Swastyka i symbole SS nie szpecą już muru cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu. Zamalowani j…