Projekt ustawy poparło 261 posłów, 43 było przeciwko, a 140 wstrzymało się od głosu. To kolejny sukces Prawa i Sprawiedliwości. 

Od początku nowej kadencji Sejm bardzo intensywnie pracuje nad masowo zgłaszanymi przez radę ministrów projektami ustaw. Dziś (11 lutego) parlamentarna większość przegłosowała „Ustawę o pomocy państwa w wychowaniu dzieci”, powszechnie znaną jako „500 zł na dziecko”.

Rodzina 500 plus to głosy matek i ojców, które słyszeliśmy podczas kampanii wyborczej. Nie dzielimy rodzin, w zależności od ich poglądów politycznych. Dbamy o wszystkich. Jeżeli nie podejmiemy wyzwania i nie wprowadzimy projektów jak 500 plus, Polska będzie wymierać (…) To jest dzień, w którym możemy wreszcie powiedzieć, że Polska dołącza do państw, które wiedzą, że mądra polityka prorodzinna jest kwestią racji stanu – powiedziała Beata Szydło w swoim przemówieniu tuż przed głosowaniem.

Ustawa zakłada wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko otrzyma opiekun prawny dzieci, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe – 800 zł na osobę w rodzinie lub 1,2 tys zł w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.

W toku procesu legislacyjnego posłowie opozycji zgłaszali liczne poprawki, m.in. zakładające wypłatę świadczenia wychowawczego na każde dziecko oraz znoszące kryterium dochodowe w wypadku samotnych rodziców przy wypłacaniu świadczenia na pierwsze dziecko. Wnioskowano również o wprowadzenie górnego progu dochodowego do 2,5 tys. zł na osobę w gospodarstwie domowym powyżej którego świadczenie to nie przysługiwałoby.

[alert type=”info” title=”KOMENTARZ „]Dyskusja dotycząca tego projektu była wyjątkowo burzliwa. Głównie ze względu na populistyczne zachowania i nagłe ideologiczne wolty Platformy Obywatelskiej. Posłowie tej partii zarzucali rządowi, skądinąd słusznie, niesprawiedliwe ograniczenia wpisane w projekt ustawy. Niemniej, zważywszy na dotychczasowe stanowisko PO w sprawie wszelkich zasiłków i pomocy socjalnej, argumentacja ta wydaje się cokolwiek mało wiarygodna. Ocierające się o liberatariańskie fantazje stanowisko rycerzy Ryszarda Petru dodatkowo podgrzało emocje dyskusji, jednocześnie obniżając drastycznie jej poziom. [/alert]

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zełenski: Polacy dostaną „specjalne prawa”

Po wizycie Andrzeja Dudy w Kijowie i wystąpieniu polskiego prezydenta przed parlamentem, W…