Grzywnę w wysokości 500 zł wymierzył Sąd Rejonowy w Jaśle 50-letniemu nauczycielowi, który w szkolnej toalecie uderzył w twarz 12-letniego ucznia. Belfer zapowiedział odwołanie od wyroku. Twierdzi, że chłopiec konfabuluje.

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Cieklinie / http://spcieklin.republika.pl/
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Cieklinie / http://spcieklin.republika.pl/

Sąd w Jaśle nie miał wątpliwości orzekając winę Janusza K., który zdaniem sędziego dopuścił się naruszenia nietykalności cielesnej ucznia piątej klasy. Pedagog może mówić o szczęściu, bo groziła mu ograniczenie wolności lub nawet roczna odsiadka w zakładzie karnym. Mimo to zamierza zaskarżyć werdykt, gdyż uważa, że jest niewinny, a chłopiec całą historię zmyślił.

Co udało się ustalić śledczym? 7 kwietnia br. w Szkole Podstawowej w Cieklinie (gmina Dębowiec, powiat jasielski) Janusz K. prowadził zajęcia języka polskiego dla uczniów klasy piątej. Jeden z podopiecznych działał pedagogowi na nerwy, gdyż podczas lekcji pstrykał długopisem. K. zeznał, że takie zachowanie uniemożliwiało mu pracę, poprosił więc ucznia o opuszczenie klasy. Jak relacjonuje, chciał mu udzielić słownej nagany na korytarzu. Tam jednak natrafili na obecność personelu. – Nauczyciel twierdzi, że nie chciał przy sprzątaczce udzielać reprymendy słownej uczniowi, więc zaprowadził go do szkolnej toalety. Ten moment zarejestrowała także kamera na korytarzu. Na filmie widać, jak nauczyciel prowadzi 12-latka do toalety, trzymając go za ramię – opowiada Grażyna Krzyżanowska. Dalszy przebieg zdarzeń sąd odtworzył na podstawie zeznać nauczyciela i chłopca. Uczeń miał zostać spoliczkowany przez belfra. Ten zaś twierdzi, że udzielił mu tylko słownej uwagi. Koledzy 12-latka zeznali jednak, że ich kolega wrócił dla klasy roztrzęsiony i wystraszony.

Wiarygodność wersji ucznia potwierdził specjalista. – Psycholog wydał opinię, że chłopcy nie mają skłonności do konfabulacji. Całe zdarzenie wyszło na jaw, gdy kolega pokrzywdzonego 12-latka wrócił do domu i opowiedział swoim rodzicom, że nauczyciel uderzył ucznia w szkole. Ci rodzice powiadomili o tym rodziców uderzonego chłopca, bo on sam o tym nie powiedział w domu. Rodzice zdecydowali się powiadomić policję – mówi prokurator Grażyna Krzyżanowska, która zauważa też, że wersja polonisty jest niewiarygodna również z innych powodów. – Bo co stało na przeszkodzie, żeby polonista zwrócił uczniowi słowną uwagę na korytarzu? W czym mu przeszkadzała sprzątaczka? – zwraca uwagę pracownica wymiaru sprawiedliwości.

Janusz K. musi zapłacić 500 zł grzywny w trybie nakazowym. Zapowiedział zaskarżenie wyroku.

a.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Gdy ja byłem dzieckiem, drobne kary kary cielesne były w szkole na porządku dziennym. Bywało, ze nauczyciel pytał, co wybierasz linijką w łapę, czy uwagę w dzienniczku i zdecydowanie częściej uczeń wybierał linijkę. Nikomu przez to kapelusz z głowy nie spadł, a pokolenie które w ten sposób było wychowane potrafiło obalić komunę i najbardziej udziela się w tym, aby komuna nie powróciła. Natomiast wątpię czy dzisiejsza młodzież wychowana pod kloszem, temu podoła. Nadmierna poprawność zabija.

  1. Otóż to. Kiedyś, gdy dzieciak dostał w szkole karę, to znaczy że źle się zachowywał i rodzice potrafili jeszcze poprawić. Żeby zapamiętał, wyrósł na ludzi i nie przynosił wstydu rodzinie. Dzisiaj, gdy dzieciak zostanie w szkole ukarany, rodzice mają pretensje do nauczyciela. Zupełne wywrócenie rozumowania.

  2. „Komune” rozwalił Gorbaczow a nie żadne twoje „pokolenie” i „linijki”.
   Ja chyba zacznę zbierać kolekcjonować teorię/mity nt. tego kto rozwalił komunę, bo tych śmiesznych teorii było już sporo, że wspomnę m.in.:
   1) Lech Wałęsa – własnymi ryncami
   2) JP2 – zesłał ducha świętego – a ten to lepszy niż Rambo
   3) Solidurność – chociaż akurat w 1989 (cytuje Maciarewicza) „Solidurność w 1989 roku była słaba, prawie zdychająca”, poza tym w innych krajach bloku wschodniego nie było w ogóle żadnych soldurności …
   4) Teraz najnowsza teoria: Andżej i jego pokolenie z linijkami

  3. A Gorbaczow to niby sam z siebie rozwalił komunę. Może duch święty go natchnął. Gdyby nie sytuacja w Europie, w której to co się działo w Polsce było zaczątkiem, nie byłoby pierestrojki i nie byłoby Gorbaczowa.

 2. Mądre chińskie powiedzenie / mówi:
  „obyś cudze dzieci uczył”
  w 3 / 4 rp to przekleństwo nabiera sensu dosłownego …

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…