Program PiS ma potężną dziurę – politycy dobrej zmiany nie dopatrzyli, że oferując ludziom dopłaty do wymiany pieców i ocieplania domów jednocześnie skazali ich na olbrzymie koszty podatku. Od przyszłego roku dotacja ma być już nieopodatkowana, ale teraz mnóstwo ludzi, zwłaszcza seniorów, ma problem.

„Fakt” dotarł do emerytki z miejscowości Frysztak na Podkarpaciu, której wyszło 9 tys. zł podatku – dotacje państwa są bowiem traktowana jako osobny dochód. Minister Henryk Kowalczyk dopiero teraz zapowiada, że pieniądze z programu Czyste Powietrze będą zwolnione z podatku, jednak prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku, kiedy Sejm uchwali odpowiednie przepisy i poprawi program napisany na kolanie.

Dla osób z najniższymi dochodami maksymalna kwota wsparcia to 48 tys. zł (żeby ubiegać się o 90-proc. dopłatę, należy otrzymywać dochód nie wyższy niż 600 złotych na osobę miesięcznie). Niestety często ci, którzy już złożyli wnioski, nie byli informowani o tym, że wpadli w pułapkę i że dotację będą musieli uwzględnić w PIT za bieżący rok.

Jest jeszcze jeden szkopuł: najbiedniejsi mogą dostać rzeczone 48 tys. (90 proc. kosztów termomodernizacji), jednak 10 proc. będą musieli wyłożyć sami. Niektórzy w tym celu będą musieli skorzystać z pożyczek – a z taki niskimi dochodami na przykład na trzyosobową rodzinę dysponującą np. 1,8 tys. pozyskanie jej z banku może być naprawdę trudne. Jak pisze biznes.interia.pl, „mało tego – nawet jeśli rodzinie uda się zdobyć brakujące środki, to wymiana pieca w domu może oznaczać konieczność zakupu droższego niż dziś paliwa, na które rodziny o tak niskich dochodach po prostu może nie stać”.

Tak więc program stworzony z myślą o najbiedniejszych im właśnie najbardziej utrudni życie.

Analitycy finansowi nie zniechęcają do rządowego programu – pozostają absolutnie zgodni co do tego, że termomodernizacja pomaga zaoszczędzić mnóstwo wydatków związanych z ogrzewaniem (w kieszeni może zostać nawet o 50 proc. więcej), jednak radzą poczekać aż rządowy program zostanie poprawiony, aby nie wpędzać się w długi.

Budżet programu „Czyste Powietrze” wynosi 103 mld zł. Zakłada się, że program wesprze do 2029 r. około 4 mln właścicieli i współwłaścicieli domów.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Białoruski lider korzysta z polskiego święta, by podkreślić własną niezależność

Białoruś wobec trudnej sytuacji na froncie rosyjsko-ukraińskim, próbuje samodzielności. …