Dziś Lewica przedstawia w Sejmie swój projekt ustawy o podatku cyfrowym. Do laski marszałkowskiej trafi on za miesiąc – po konsultacjach ze związkami zawodowym, wyspecjalizowanymi organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami.

Na początku września wyszło na jaw, że „wstający z kolan” rząd PiS na jedno żądanie swoich amerykańskich przyjaciół wycofał się z pomysłu opodatkowania cyfrowych gigantów. Lewica w kampanii wyborczej zapowiadała, że tematu nie zostawi. Dziś opinia publiczna poznała więcej szczegółów projektu obłożenia Facebooka, Google’a czy Amazona raczej symbolicznym – ale jednak – opodatkowaniem.

7 proc. podatku miałyby zapłacić w Polsce korporacje cyfrowe o skonsolidowanym globalnym przychodzie powyżej 750 mln euro – przekazał Polskiej Agencji Prasowej poseł Adrian Zandberg. Zawierający taki zapis projekt został dziś zaprezentowany w Sejmie i zostanie poddany konsultacjom społecznym, które mają potrwać miesiąc.

– Miliony Polaków korzystają z platform cyfrowych, takich jak sieci społecznościowe i komunikatory. Nie da się ich uniknąć. Te platformy należą do kilku wielkich firm, które mają dominującą pozycję na rynku. Działa tu tzw. efekt sieciowy – firma, która ma już na pokładzie setki milionów konsumentów, posiada olbrzymią przewagę nad ewentualną konkurencją – tłumaczył Zandberg. Wskazywał również, że cyfrowi giganci zarabiają na swoich użytkownikach ogromne pieniądze, nawet jeśli korzystanie z portali jest ciągle bezpłatne; sednem tego procesu jest nieustanne pozyskiwanie danych o internautach.

– Następnie wykorzystują te dane do celów biznesowych i je sprzedają, np. w formie reklam profilowanych. To generuje ogromne zyski – mówił poseł Lewicy i członek Zarządu Krajowego Lewicy Razem.

Inspiracją dla polskich socjaldemokratów były m.in. Czechy, gdzie podatek cyfrowy został wprowadzony, a wpływy z niego są już zapisane w budżecie na bieżący rok. W czeskiej ustawie zapisano również, że siedmioprocentowy podatek ma dotyczyć serwisów, gdzie funkcjonuje ponad 200 tys. indywidualnych kont użytkowników. Absolutnie nie ma więc mowy o „gnębieniu innowacyjnej przedsiębiorczości” i ograniczaniu swobody działania na rynku. Czeska ustawa, tak jak polski projekt, obejmie wyłącznie największych z największych, faktycznych monopolistów o potencjale wpływania nie tylko na cyfrową rzeczywistość.

Zandberg zapewnił, że Lewica dysponuje ekspertyzami, z których wynika, że Facebook i jemu podobni nie zepchną nowych kosztów na użytkowników, bo właśnie ich liczba i możliwość pozyskiwania danych jest ich główną siłą. Ujawnił również, na co socjaldemokraci chcieliby przeznaczy 2 mld złotych rocznie, które może dać nowy podatek: za te pieniądze powstałby państwowy fundusz rozwoju nowych technologii, a biblioteki i szkoły otrzymałyby szybki internet dzięki przyłączeniu kabli światłowodowych.

– Polska potrzebuje działającego rozwiązania [w sprawie cyfrowych gigantów – przyp. MKF] już dziś. Musimy się przygotować na najbardziej prawdopodobny scenariusz, że żadnego porozumienia w OECD nie będzie. USA robią wszystko, by do niego nie doszło. Walczą o to, by ich firmy, bo w większości są to firmy amerykańskie, dalej płaciły śmiesznie niskie podatki. Polska ma w tej sprawie zupełnie inny interes niż USA – podsumował działacz Lewicy.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Niech Lewica wspomni jeszcze o tym podatku, było nie było to trochę kasy jest:
  „Minister finansów Tomasz Kościński wydał rozporządzenie, zwalniające pisarkę Olgę Tokarczuk z konieczności zapłacenia podatku od Nagrody Nobla, którą otrzymała w październiku ubiegłego roku.
  Milion koron szwedzkich, które stanowią finansowy wymiar nagrody Nobla, to około 3,5 mln złotych. Gdyby nie ministerialna uchwała, noblistka musiałaby odprowadzić do budżetu prawie 1,25 mln zł.”
  Lewica Razemowska nie wspomni bo „lewicowy” Michnik oraz różne Krytyki Polityczne pożarły by ją bez popijania — gdzież domagać się podatku od takiej wielkiej wieszczki!!!!!
  Gdyby Zandberg próbował opodatkować Tokarczuk i nie daj bóg stwierdził, że Tokarczuk go nie zachwyca bo „wielką poetką nie jest” to zaraz Michnik & Kochorta rzekły by „Jakżesz Zandberga może Tokarczuk nie zachwycać jak tysiąc razy powtarzaliśmy Zandbergowi, że zachwyca!!!!!!”

  1. Akurat Zandberg powiedział wyraźne w jednym z ostatnich wywiadów, że Tokarczuk powinna jak najbardziej zapłacić podatek od nagrody.
   Mniej zacietrzewienie proponuję.

  2. Wiem, że Zandberg to powiedział ale od „powiedzenia” do realizacji dłuuuuga droga, poza tym Zandberg był JEDYNĄ osobą na lewicy (i nie tylko na lewicy) która o tym mówiła, reszta z otwartymi gębami podziwiała wielkość wieszczki — 3,5 bańki bez podatku to faktycznie wielkość!!!!!
   Słyszysz te głosy na „kawiorowej lewicy” gdyby Zandberg opodatkował „wielką poetkę?”
   A zacietrzewiony nie jestem, pozdrawiam.

 2. No nareszcie mowa jest o interesach i konkretnych sposobach. Bardzo dobrze!

  Jedynie mam pewną wątpliwość odnośnie tego „ekspertyzami, z których wynika, że Facebook i jemu podobni nie zepchną nowych kosztów na użytkowników” Bo jak niby to ma zostać upilnowane? W polskiej firmie sprawa prosta, łatwo policzyć, czy wzrost ceny == dodatkowe obciążenie i ukarać, wyegzekwować należność. Ale jak to zrobić firmie, która ma siedzibę za górami i lasami??

  1. Kotek! w szkółce podstaw księgowości nie uczyli? Choćby na tzw. ,,przedsiębiorczości””?
   Na cholerę coś ,,przerzucać”? Wystarczy dokonać re-fakturowania kosztów na RP i już pejsbuk jest pod kreską. A podmiot nie wykazujący zysków – nie płaci podatku dochodowego. I będzie jak było. PRZECIEŻ O. ,,rzeczypospolita Polska” nie musi mieć dochodu, ważne aby firma jako całość miała czym dywidendę udziałowcom zapłacić.
   A jeżeli jakimś cudem wejdzie toto pod obrady – Żorżetta rozedrze japiszona – i będzie znowu spokój i cisza.

   Jakoś o podatku OBROTOWYM we wszystkich tych pomysłach na opodatkowanie międzynarodowych gigantów – nikt nie mówi. A jest to jedyna forma opodatkowania przed którą nie można uciec. Płaci się od przychodu – i finito.

  2. Słuszna uwaga o pominięciu podatku obrotowego. Polski odział międzynarodowej korporacji zapłaci spółce-matce za wykorzystanie znaku towarowego lub ratę zaciągniętych u niej kredytów i już jedzie co najwyżej na zero. Taki pomysł powinien nazywać się co i jak robić, żeby niczego nie zrobić.

  3. Ad. Fauxpas
   Mój nieżyjący szwagier pracował na kierowniczym stanowisku w TPSa w czasie prywatyzacji (złodziejskiej) gdy sprzedawano ową firmę ORANGE Francja i wiesz co? Ano ORANGE Francja natychmiast po zakupie 100% akcji „tepsy” przemianował ją na ORANGE Polska ale żeby nie było tak słodko kazał sobie płacić grube miliony swojej firmie — ORANGE Polska — na rzecz swojej firmy — ORANGE Francja, ORANGE Polska płacił ten bandycki haracz dobrych parę latek………
   Nie ma w tej chwili na horyzoncie silnych którzy mogliby trzepnąć w łeb rozkapryszone ponad narodowe korporacje — ani w Polsce, ani w Europie, ani na świecie, niestety za póżno…… Tak to jest rządzący pozwolili aby to ogon merdał psem, pozdrawiam.

  4. Oczywiście ORANGE Polska płacił ów haracz za prawo do korzystania z nazwy ORANGE, paradne — żabojady płacili samym sobie…….

  5. @ Fo-Pa!
   To się uczenie nazywa ,,optymalizacja podatkowa”.
   @ Ziomekp.1
   To był właśnie element tej ,,optymalizacji” dzięki której z całej UE wyciekają dziesiątki miliardów eurasów rocznie. TP SA. To nie jest oddział Ornge Francja a jej własność. Pozostaje podmiotem polskim z właścicielem zagranicznym w związku z tym może w zgodzie z kodeksem spółek płacić firmie Orange Francja za prawa korzystania z jej znaku towarowego (zarejestrowany w UE na Orange Francja). Może i wygląda to śmiesznie, ale jakie to praktyczne!

  6. Ad. Skorpion 13
   Patrz kolego jakich my czasów dożyli — okradanie państwa to optymalizacja, łapówkarz to teraz lobbysta, murzyn to afro…. (zależy skąd, np, afropolak), qrew to pracownica seksualna, pedał to waginosceptyk, gruby to szczupły inaczej, głupi to mądry inaczej, lesba to prąciowątpiaca a kaleka jest sprawnym inaczej……….
   Pozdrawiam.

  7. Czyli do łaski trafiła a pejsbuk powie łaskę to wy możecie mi wykonać…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…