Pracownia Kantar, na zlecenie Gazety Wyborczej przeprowadziła badania opinii publicznej na temat decyzji TK i aborcji w ogóle. Wyniki powinny dać PiS-owi  do myślenia

73 proc. pytanych odpowiedziało, że nie popiera decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, przy czym, co interesujące niemal tyle samo kobiet jak i mężczyzn ma do tego negatywny stosunek (odpowiednio 75 proc i 72 proc.). Grupa popierających wspomnianą decyzję jest niewielka – jedynie 13 proc., podobnie jak tych, którzy w tej sprawie nie mają zdania – 14 proc.

Co zaś sie tyczy w ogóle aborcji, to tutaj jest też wiele ciekawych danych.

Za aborcją w określonych wypadkach jest 62 proc. pytanych, (przy czym 10 proc. jest zdania, że zła sytuacja materialna matki jest własnie takim przypadkiem), 59 proc, jest zdania, że w przypadku trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu aborcja jest dopuszczalna.

Niemal co czwarty z pytanych (22 proc.) uważa, że aborcja na żądanie powinna być dozwolona do 12 tygodnia ciąży. Grupa o połowę mniejsza wyraża pogląd, że aborcja powinna być zakazana całkowicie.

W sondażu opisani są także wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy wzięli udział w ankiecie.

Co dziesiąty jest za aborcją na żądanie do 12. tygodnia ciąży. Wśród nich 40 procent popiera usunięcie ciąży w przypadku trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, 55 procent – gdy jest zagrożone życie i zdrowie matki, a 40 procent – gdy ciąża jest wynikiem gwałtu.

Na podstawie powyższych wyników jedno jest pewne: Polska nie jest tak jednolita w opiniach w sprawie aborcji, jak się Kaczyńskiemu i jego wspólnikom wydaje.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „Co dziesiąty jest za aborcją na żądanie do 12. tygodnia ciąży. Wśród nich 40 procent popiera usunięcie ciąży w przypadku trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, 55 procent – gdy jest zagrożone życie i zdrowie matki, a 40 procent – gdy ciąża jest wynikiem gwałtu”.

    Czy te 40, 55 i 40 procent dotyczy tych 10 procent, którzy są za aborcją na żądanie („wśród nich”)? Proponuję napisać to bardziej precyzyjnie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Strajk Kobiet: W 102 rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych wielkie protesty w całym kraju

,,Wywalczone ponad 100 lat temu prawa wyborcze Polek czas uczynić świętem! Świętujemy więc…