Badanie Kantar Public przeprowadzono na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków powyżej 18. roku życia metodą wywiadu telefonicznego w ostatnim tygodniu listopada. Zostało zlecone przez Greenpeace.

Puszcza Białowieska/wikimedia commons

Na pytanie „Czy Pana/Pani zdaniem cała Puszcza Białowieska powinna być parkiem narodowym?” 51 proc. ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”, zaś 33 proc. „raczej tak”. Na „nie” było jedynie 7 proc. 10 odpowiedziało, że „nie ma zdania”.

Obecnie sytuacja Puszczy Białowieskiej prezentuje się następująco: 16 proc. jej obszaru stanowi park narodowy, 17 proc. jest rezerwatem przyrody. Resztą zarządzają Lasy Państwowe, które same skarżą się, że gospodarka leśna na tym terenie jest nieopłacalna.

W listopadzie w piśmie internetowym forestbiology.org opublikowano koncepcję objęcia ochroną całej Puszczy. Opracowali ją wspólnie naukowcy oraz ekoaktywiści.

„Proponujemy utworzenie w Parku Narodowym Puszczy Białowieskiej trzech stref o zróżnicowanych reżimach ochronnych, pokrywających się ze strefami wyróżnionymi dla polskiej części Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO »Białowieża Forest«” – napisali autorzy koncepcji „„Park Narodowy Puszczy Białowieskiej – ochrona przyrody i rozwój lokalnych społeczności”.

Już w 2016 roku pod apelem koalicji organizacji proekologicznych Kocham Puszczę o uczynienie całej puszczy parkiem narodowym podpisało się ponad 180 tys. Polek i Polaków. Autorzy koncepcji podkreślają, że już nawet Lech Kaczyński w 2006 postulował opracowanie ustawy powiększającej Białowieski Park Narodowy.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. proponuję zastanowić się ilu respondentów zdawało sobie sprawę że Puszcza Białowieska NIE JEST W CAŁOŚCI PARKIEM NARODOWYM.
    Stawiając takie pytanie – odpowiedź była niejako w nie wpisana…
    Wyniczek tego badanka należy włożyć na półkę z napisem ,,spieprzone na maksa”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…