Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM) podała, że na Morzu Śródziemnym zatonęła łódź, na której mogło być ponad 100 osób – głównie Pakistańczycy.
Migranci z Pakistanu zwykle usiłują dostać się do krajów Unii Europejskiej przez Libię. Przemytniczy biznes hula tam jak złoto, bo władze nie mają kontroli nad większością terenów.
W ostatnim czasie odnotowano wzrost liczby uciekinierów nielegalnie przekraczających granice właśnie z Pakistanu. Łódź, która zatonęła, miała przybić do włoskiego wybrzeża. Udało się ocalić trzech rozbitków, na brzeg woda wyrzuciła 10 ciał – ośmiu Pakistańczyków i dwóch Libijczyków. Pozostałych pochłonęło morze.
Ninety migrants, mostly Pakistanis, feared dead in shipwreck off Libya – IOM https://t.co/2InlXWxp33 pic.twitter.com/ZxoFMQcKQV
— Reuters Africa (@ReutersAfrica) 2 lutego 2018
– Uratowani przekazali nam, że na pokładzie znajdowało się około 90 osób, ale cały czas weryfikujemy liczbę osób, które straciły życie – powiedziała rzeczniczka IOM Olivia Headon.
W styczniu do Włoch dotarło 240 Pakistańczyków. Jest to w tym roku trzecia najliczniej reprezentowana narodowość. Jeszcze w 2017 roku Pakistańczycy byli pod tym względem na 13 miejscu. Olivia Headon uważa jednak, że realnie jest ich o wiele więcej niż podają oficjalne statystyki.
ONZ szacuje, że od początku tego roku do Europy przypłynęło w sumie 6,5 tysiąca osób. W styczniu w Morzu Śródziemnym utonęło 246 osób. W zeszłym roku do samych tylko Włoch dotarło 120 tysięcy migrantów, zaś rok wcześniej, w 2016 – 180 tysięcy. W 2017 w morzu utonęło 2,8 tys.
Tortured. Raped. Sold.
Rescued? No.
This is the real face of the horrific EU deal with #Libya → https://t.co/HJpxRLaQqL pic.twitter.com/7XULAiwsFZ
— AmnestyInternational (@amnesty) 2 lutego 2018
Palestyńczycy się jednoczą
W rozmowach w Pekinie wzięło udział 14 organizacji działających w Palestynie. Główni gracz…