Jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie osiągnie w wyborach do parlamentu większości pozwalającej na samodzielne rządy, nie  będzie mogło liczyć na sojusz z Polskim Stronnictwem Ludowym. Taką deklaracje złożył Władysław Kosiniak-Kamysz, lider ludowców.

Jeśli wynik PiS nie będzie tak okazały, jak pokazują obecne sondaże, tzn. nie przekroczy 40 proc. poparcia, a do Sejmu swoich reprezentantów wprowadzi Koalicja Polska, czyli PSL i Kukiz’15, oraz, co jest właściwie pewne – Koalicja Obywatelska i Lewica, a progu nie przekroczy Konfederacja, wówczas PiS nie będzie dysponować liczbą deputowanych niezbędną do skutecznego sprawowania władzy, co wymusi na Jarosławie Kaczyńskim znalezienie koalicjanta.

W dotychczasowych dywagacjach na temat układu sił po wyborach PSL był jedyną partią, braną pod uwagę jako potencjalny sojusznik PiS. Ludowcy wykazywali się dotąd imponującą zdolnością koalicyjną – uczestniczyli w sprawowaniu władzy za PRL, a potem byli koalicjantami rządów SLD i Platformy Obywatelskiej.

Przewodniczący PSL w wywiadzie dla Polsatu stanowczo przekreślił szanse na dogadanie się z PiS, wskazując, że Kaczyński i spółka próbowali w ostatnich latach zniszczyć jego formację.

– Ja sobie nie wyobrażam koalicji z PiS. Trudno zawierać koalicję z kimś, kto chce cię wyeliminować z życia politycznego – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Szef PSL dodał, że „żadna inna partia nie sformułowała takiej doktryny, jak powiedziała pani rzecznik Beata Mazurek (była rzeczniczka PiS – przyp. red.): trzeba wyeliminować PSL z życia politycznego”.

Kosiniak-Kamysz  wspomniał o „kłusowaniu na posłów”, mając na myśli wyłowienie z PSL deputowanych Andżeliki Możdżanowskiej i Mieczysława Baszki, a także kuszenie wielu innych. Gdyby nie przejście do PSL posłów Unii Europejskich Demokratów, ludowcy straciliby klub, do utworzenia którego potrzeba 15 parlamentarzystów.

Lider PSL wymienił także brak miejsca dla ludowców w Prezydium Sejmu i w komisji ds. służb specjalnych. Podkreślił także, że już przed wyborami samorządowymi wykluczał koalicję z PiS. – I żaden z członków PSL, żaden z radnych wojewódzkich nie przeszedł na stronę PiS – dodał.

PSL w ostatnich sondażach może liczyć na 5-6 proc. poparcia.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nie mów hop, nie przeskoczywszy. A dłużej klasztora niż przeora – przeor Włodek też poleci, gdy zieleniaki zechcą dogadać się z czarnopodniebiennymi. A zechcą! Koryto ciągnie jak magnes (a żadna chrumka od koryta oderwać się nie da?).

  2. PSL nie mówi aby powiedzieć, a mówi aby mówić. W przypadku intratnej propozycji – pójdą za PiS jak w dym!
    W przeciwenym razie reszta działaczy posunie Kamysza jak wcześniej pierwszego strażaka RP Pawlaka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …