Rzecznik Praw Obywatelskich chce zająć się sprawą umorzenia śledztwa prokuratorskiego wobec mowy nienawiści podczas marszu ONR w Białymstoku. Według Adama Bodnara działania prokuratury budzą wątpliwości.

fot. youtube.com/Adam Bodnar
fot. youtube.com/Adam Bodnar

– Ta decyzja procesowa budzi wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich, dlatego będziemy to badali – zapowiedział na antenie TVN24 zastępca RPO Stanisław Trociuk. Biuro Rzecznika zbada, czy prokurator nie przeszedł do porządku dziennego nad mową nienawiści zbyt pochopnie. Działacze ONR 16 kwietnia podczas obchodów 82. rocznicy powstania swojej organizacji skandowali antysemickie i nacjonalistyczne hasła (m.in. „A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści”). Zaniepokojenie wzbudziły również teksty piosenek zespołu Nordica, który tego dnia dał specjalny koncert. Do prokuratury wpłynęły dwa zawiadomienia. Prokuratura zdecydowała o umorzeniu śledztwa, jednak według pracowników biura RPO nie przedstawiono przekonującego uzasadnienia.

Zastępca Adama Bodnara zapowiedział także, że podmioty, które złożyły wówczas doniesienie na ONR, mogą składać zażalenia od decyzji prokuratora, zaś samo biuro Rzecznika ma zamiar zwrócić się bezpośrednio do Zbigniewa Ziobry bądź do prokuratury nadrzędnej do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Szef białostockiej prokuratury ogłosił w ostatni wtorek, że „oględziny nagrań dokonanych 16 kwietnia 2016 roku w czasie manifestacji ONR w Białymstoku nie potwierdziły, że w jej trakcie padały cytowane w zawiadomieniach okrzyki”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Czy odróżniacie antysemityzm od antysyjonizmu? Krytyka władz Izraela (np. w kwestii mordowania Palestyńczyków) to antysyjonizm. Hasło „A na drzewach zamiast liści wisieć będą syjoniści” nie jest hasłem antysemickim, tylko antysyjonistycznym. Wielu Żydów jest antysjonistami, np. Noam Chomsky. Problem polega na tym, że od jakiegoś czasu syjoniści zrównują antysemityzm z antysyjonizmem, by zaszczuć swoich przeciwników. Jeśli piszecie teksty, postarajcie się rozumieć czytane treści i nie ulegać propagandzie. Rzetelna informacja sama się obroni.

    1. Werońko, a Ty byś chciała, by patriotyczni bandyci wrzeszczeli np.: „A na drzewach zamiast liści wisieć będą wszystkie kobiety o zagranicznych imionach”. To niby całkiem co innego, ale akurat to jest o Tobie. I o wiszeniu. A wtedy być się pogodziła i z syjonistami i z Semitami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo zapowiada renegocjacje umów z koncernami wydobywczymi

Prezydent Pedro Castillo zapowiedział, że od stycznia jego administracja rozpocznie przegl…