Prawnik zdobył 239 głosów, wyraźnie pokonując swoją popieraną przez Prawo i Sprawiedliwość konkurentkę, Zofię Romaszewską.

fb.com/Adam Bodnar
fb.com/Adam Bodnar

Bodnar, w przeciwieństwie do Romaszewskiej, nie jest i nigdy nie był związany z żadną partią polityczną. Jest doktorem prawa i pracuje jako adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat z dużym zaangażowaniem i konsekwencją zajmuje się kwestiami związanymi z prawami człowieka. Był wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, jest ekspertem Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, powoływany był także do Europejskiego Instytutu ds. Równości Płci i Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. Jest członkiem rady programowej Panoptykonu i prezesem Fundacji im. Zbigniewa Hołdy. Jego kandydaturę na Rzecznika Praw Obywatelskim popierało PO, SLD, PSL i posłowie niezrzeszeni, przeciw był PiS, który wystawił własną kandydatkę. Bodnara poparły także dziesiątki organizacji pozarządowych.

– Wybór dr Adama Bodnara na Rzecznika Praw Obywatelskich do bardzo dobry wybór – komentuje dzisiejsze głosowanie prof. Monika Płatek, karnistka. – Jego kadencja daje pewność, że będzie powrotem do korzeni najlepszych tradycji tego urzędu. Dr Bodnar wielokrotnie bowiem mówił, że uważa się za ucznia prof. Ewy Łętowskiej. Takie podejście gwarantuje powrót do tego, czym RPO powinien być. Takie podejście jest bardzo potrzebne i w osobie Adama Bodnara daje gwarancję, że będzie realizowane – tłumaczy.

Bodnar jeszcze przed wybraniem go na urząd zapowiadał, że chce być bardziej dostępnym dla obywateli rzecznikiem, nie zamierza też uciekać przed kwestiami, którymi zaskarbił sobie niechęć Prawa i Sprawiedliwości. – Dla mnie zajmowanie się tematami, które wciąż wywołują kontrowersje, to jest zajmowanie się sprawami związanymi z ludzką krzywdą – mówił w rozmowie z „Przeglądem”. – Mam tę konkretną kobietę, która ze względu na różne okoliczności związane z jej życiem chciała przerwać ciążę, ale nie mogła, i widzę jej krzywdę. Ja ten przypadek interpretuję w kategoriach krzywdy, inni interpretują to ideologicznie – tłumaczył. Mówił także o prawach socjalnych, zapisanych w konstytucji. – Prawa socjalne to m.in.: prawo do bezpieczeństwa, dostęp do zdrowia, edukacji, opieki społecznej. Trzeba szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestie związane z prawami socjalnymi nie są obecne w świadomości obywateli. To wciąż jest wielka obietnica, która została niespełniona – mówił.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Dlaczego polskie NGO to niemal wyłącznie zagraniczna agentura? Bodnar to esencja agenta, całe życie na zagranicznej kasie, w organizacji ufundowanej na wezwanie Saharowa przez rządy NATO. Jak mogę wierzyć, że będzie reprezentował obywateli Polski?

 2. „rekomendacje” p. Bodnara:
  1) Helsińska Fundacja Praw Czlowieka – sponsorowana m.in przez Sorosowe Open Society Foundation – INDIRECT (http://www.hfhr.pl/wspieraja-nas/ plus oczywiście EU i rząd RPjakiśtamnumer)
  2) Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej -powstała w 2007 – https://pl.wikipedia.org/wiki/Agencja_Praw_Podstawowych_Unii_Europejskiej (i oczywiście MSZ RP – „zarządza” kto tam „jedzie”)
  3) Europejski Instytutu ds. Równości Płci ale po angielsku to jest: European Institute for Gender Equality (http://eige.europa.eu/about-eige). Jak znam angielski to płeć = sex a nie „gender” – oczywiście EIGE jest „niezależny” ale płaci EU a wyznacza Min.Spraw zagranicznych.
  Rekomendację p. Płatek sobie można darować – stały współpracownik Wybiórczej a poza tym jakby na to nie patrzeć PRACOWNIK PAŃSTWOWY bo 'profesor’ na UW.
  A poza tym „podciąganie się” pod „ucznia” prof. Łętowskiej – to klasyka stylu tego towarzystwa – styl Sierakowiaka (Krytyka Polityczna) sam będący „uczniem” Michnika/Sorosa/Smolara.
  Że co? Że antysemityzm? To jeżeli jest „anty-..” to moim zaplutym prawem jest definiowanie „semityzmu”. Że co? „Mowa nienawiści”? „Nacjonalizm”? Bo ja znam jedną organizację stricte nacjonalistyczną w Europie a jest Europejski Kongres Żydów z Europejskim Parlamentem Żydów (palce lizać).
  a z drugie strony p. Zofia Romaszewska „bawiąca się” w Nowyobywatel.pl (http://nowyobywatel.pl/kwartalnik/ludzie/) w towarzystwie takiej „menelii/żulii’ posługując się językiem „sikorskiego’ jak: Bugaj, Tittebbrun, Gwiazda, Wyszkowski. Margueritte (a zobaczcie sobie sami).
  To, że PO/PSL 'popiera’ – żadna dziwota. SLD – menelia/żulia (im można pluć w pysk a będą mówić, że deszcz pada: a tak BTW: co z tym Trybunałem Stanu dla Kwacha i Millera za „więzienia CIA’??). „Uczniowie” Tuskowego hasła: przemieniać idei w pieniądze (jak kiedyś w TVP powiedział JKM)
  Norwid kiedyś powiedział: Polacy wykazują sto procent energii fizycznej a tylko trzy procent inteligencji.
  A p. Ewa Wiśniewska: rośnie drugie pokolenie przygłupów, ludzi pozbawionych wyobraźni.
  Prof. Sowa jako jedną z przyczyn upadku „polski” widzi w tzw. klienteliźmi: zjawisko ma się bardzo dobrze w tym sezonowym państwie.
  Pozwolę sobie przywołać polskojęzycznego poetę, Juliana Tuwima: CAŁUJCIE MNIE WSZYSCY W DUPĘ. oops, sorry. Ale tak się mu napisało.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Waryński nie może być patronem łódzkiej szkoły

Haniebna i kompromitująca decyzja nauczycieli, rodziców i dyrekcji szkoły nr 184  w Łodzi.…