https://pixabay.com/pl/pigułki-tabletki-antykoncepcyjne-1354782/

Rząd Stanów Zjednoczonych unieważnił w piątek przepis z ustawy „Obamacare”, który zobowiązywał pracodawców do wliczania kosztów antykoncepcji zatrudnionych kobiet do ich ubezpieczenia zdrowotnego. Do tej pory z bezpłatnej antykoncepcji korzystało w Ameryce blisko 56 milionów kobiet.

Przepis zniesiono w imię „wolności przekonań religijnych i moralnych”. „Prezydent uważa, że wolność praktyki religijnej jest prawem podstawowym. I o to dziś chodzi” – sprecyzowała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Reakcje oburzenia pojawiły się szybko ze strony demokratów, stowarzyszeń ochrony praw kobiet, planowania rodziny, położników i ginekologów, oraz zwykłych obywateli. Powstał bardzo komentowany hasztag #HandsOffMyBC („Odczepcie się od mojej antykoncepcji”).

ACLU – znana organizacja obrony praw obywatelskich – ma zamiar zablokować decyzję Trumpa podając ją do sądu. Według Planned Parenthood („Planowanie rodziny”), „branie na cel dostęp milionów kobiet do antykoncepcji ukazuje pogardę, z jaką administracja Trumpa odnosi się do zdrowia i życia kobiet”. Dla Berniego Sandersa, byłego kandydata demokratów w wyborach prezydenckich, „to po prostu seksizm”.

Do tej pory tylko związki wyznaniowe miały zapewnioną „klauzulę sumienia”, teraz wszystkie przedsiębiorstwa komercyjne. „Elementy obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego nie mogą gwałcić praktyk religijnych przedsiębiorców” – wyjaśnia nota departamentu zdrowia, powołując się na orzeczenia Sądu Najwyższego.

Ile kobiet to będzie dotyczyć? Bitwa na liczby trwa. Zdaniem administracji, która bierze pod uwagę liczbę odwołań od dawnego przepisu „Obamacare”, tylko ok. 120 tys. kobiet zostanie pozbawionych bezpłatnej antykoncepcji. Przeciwnicy decyzji Trumpa uznają to za przejaw „niezwykłej hipokryzji”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. widać temat antykoncepcji jest coraz bardziej rozdmuchiwany nie tylko w naszym kraju ;/ szkoda tylko ze te wszystkie zmiany polityczne dotykaja najbardziej nas – kobiety ;/ ja co prawda zabezpieczyłam sie dlugoterminowo bo mam wkładkę hormonalną levosert, ale nie ukrywam że to wszystko mnie przeraża… mam dzieciaki w wieku 18-20 lat a biorac pod uwage to co sie dzieje z dostepnoscia metod anty… człowiek zaczyna sie zastanawiac gdzie sa te granice wyboru. antykoncepcja sie rozwija – metod coraz wiecej ale dostepnosc jest ograniczana ;/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sąd Najwyższy otwiera furtkę do karania hierarchów kościelnych chroniących pedofili

Ten ważny wyrok Sądu Najwyższego może stać się początkiem całego procesu, który oczyściłby…