Prokuratura po ponad roku pracy postawiła ponad 80 zarzutów Markowi Falencie, biznesmenowi, który miał zlecić nagrywanie polityków oraz trzem kelnerom.

wikimedia commons
wikimedia commons

– Głównym i jedynym motywem działania podejrzanych były interesy biznesowo-finansowe – stwierdziła na konferencji prasowej Renata Mazur, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga, która zajmuje się sprawą. – Materiał dowodowy nie dał podstaw do uznania, że podejrzani działali w zorganizowanej grupie przestępczej, ani że w tzw. aferze podsłuchowej istniał wątek zagraniczny – powiedziała.

Tym samym Mazur jednoznacznie odcięła się od wątku „grupy wiedeńskiej”, o której w sierpniu pisała „Gazeta Wyborcza”. Według informatorów „GW”, CBA ustaliło, że za całą sprawą stać miała grupa byłych pracowników Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ci za odpowiednią cenę oferować mieli nawet 700 godzin nagrań, dokonanych nie tylko w restauracji „Sowa i Przyjaciele”, ale także w wilii Donalda Tuska. Nagrania miały zawierać m.in. rozmowę byłego premiera z nieżyjącym już Janem Kulczykiem na temat wpływów tego ostatniego w owładniętej wojną Ukrainie. Jeden z byłych funkcjonariuszy miał w przeszłości prowadzić postępowanie w sprawie Marka Falenty. ABW od początku zaprzeczała tej wersji wydarzeń. Ostatecznie CBA nie dostarczyło dowodów na to, była prawdziwa.

W aktach prokuratorskich przewijało się też nazwisko Martina Bożka, dyrektora CBA za czasów PiS, który jeszcze przed ujawnieniem nagrań kontaktował się z Falentą, oferował też takie poufne spotkanie wysokiemu funkcjonariuszowi ABW. Z jego zeznań – upublicznionych w całości, podobnie jak całe akta, przez Zbigniewa Stonogę – wynika, że znał treść nagrania z rozmowy Elżbiety Bieńkowskiej z Pawłem Wojtunikiem z CBA na wiele miesięcy przed ich ujawnieniem w prasie.

Umorzono śledztwo wobec byłych pracowników tygodnika „Wprost”, którzy jako pierwsi ujawnili taśmy opinii publicznej.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. ”Głównym i jedynym motywem działania podejrzanych były interesy biznesowo-finansowe” –mam tylko jedno pytanie do szanownych czytelników STRAJK
  Bogata kanalia podsłuchiwała notabli z rynsztoka (którzy niczym Nikodem Dyzma znaleźli się u sterów tej dziurawej łajby) a czytając stenogramy wychodzi z nich obraz : spiskowania ,defraudacji ,kolesiostwa, zachowań o znamionach mafijnych,pogardy z narodu i biedy…
  I teraz pytanie:
  co jest bardziej naganne
  1/podsłuchy?
  2/czy zachowanie nagrywanych hien wpierdala….. kaczkę w kawiorze za tysiące zlotych z funduszy reprezentacyjnych a Polskę traktujący jak szkapę,którą można zajeździć?
  KTO POWINIEN WPIERW ZASIĄŚĆ NA ŁAWIE OSKARŻONYCH???

 2. Ja tylko w kwestii technicznej. W tytule jest „podłuchowa” a nie „podsłuchowa”.

 3. On tylko nagrywał raz. Dwa nie wierzę że to nagrywali kelnerzy jacyś (chyba że resortowe emerytury cienkie i trzeba dorabiać w ochronie/gastronomii). Trzy

  oni tylko nagrywali za zdradę stanu trzeba postawić przed sąd, trybunał tych co tam gadali za to za co gadali.

 4. Ta afera to jest przykład tego,jak bardzo Polskie „specsłużby” są przygotowane na przyjęcie imigrantów.

  Kilku mówiących po Polsku kelnerów i jednego biznesmena nie potrafili powstrzymać przed podsłuchaniem polityków i upublicznieniem tego,o czym oni mówili,same służby bawią się w zagrywki prywatne itd – ale spoko,wg. ludzi „lewicy” tutaj nic nam nie grozi i służby na pewno wyłapią wszelkich terrorystów,bo przecież Brunon K. (którego służby same podpuściły,więc wiedziały kogo łapać).

  Oczywiście – ISIS nie stanowi żadnego zagrożenia,agentura perfekcyjnie zna Arabski ze wszystkimi jego dialektami,bazy danych nie są pełne nieścisłości a każdy „uchodźca” ochoczo okaże odciski palców, pozwoli sobie wyrobić biometryczne dokumenty itd.

  Wreszcie – przecież władza na pewno nie użyje tych zamachów jako pretekstu do wprowadzenia większego zamordyzmu i ograniczenia praw jednostek – szczególnie tych najuboższych i niezadowolonych w kraju bezlitosnego wyzysku jakim jest Polska.Ufajmy władzy,a zwłaszcza PO !

  Pamiętajcie – jeśli wpuści się ludzi niepewnych; islamistów, to za śmierć zamordowanych przez terrorystów WY którzy to popieracie będziecie WSPÓŁODPOWIEDZIALNI/WSPÓŁODPOWIEDZIALNE.I to na was media burżuazyjne zwalą wszystko,same umywając ręce.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…