Funkcjonariusze służyli w specjalnej jednostce narkotykowej, byli przebrani za talibów, na których chcieli zrobić zasadzkę – bojownicy Al-Kaidy pełnią ważną funkcję w lokalnym handlu opium.

wikimedia commons
wikimedia commons

Jeśli zarzuty się potwierdzą, będzie to najbardziej krwawy przypadek „bratobójczego ognia”, czyli omyłkowego zestrzelenia przyjacielskich oddziałów przez siły międzynarodowe od początku wojny w 2001 roku.

Patrol został zestrzelony z powietrza w dzielnicy Garmsir w prowincji Helmand, 6 września. Amerykanie twierdzą, że tego dnia ich wojska nie wykonywały w tym obszarze żadnych operacji, ale ich samoloty strzelały w sąsiadującym z Helmandem Kadaharze. Płk. Brian Tribus, rzecznik armii amerykańskiej, stwierdził także, że celem przeprowadzenia nalotów było „wyeliminowanie zagrożenia dla sił amerykańskich”. Tej wersji stanowczo zaprzecza strona afgańska. – Nasi policjanci byli tylko przebrani za talibów. Nie wchodzili w żadne interakcje z siłami międzynarodowymi, ich zadaniem było zrobienie zasadzki na przemytników narkotykowych – tłumaczy Omar Zawak, rzecznik władz lokalnych Helmandu. Zawak odmawiał powiedzenia wprost, że za śmierć funkcjonariuszy odpowiadają Amerykanie, ale stwierdził jednoznacznie, że zginęli oni w wyniku nalotu powietrznego sił międzynarodowych – tylko USA dysponuje w tym rejonie sprzętem, pozwalającym go przeprowadzić. Strona amerykańska zapowiedziała, że przeprowadzi po swojej stronie śledztwo, które ustali, kto jest odpowiedzialny za śmierć 11 policjantów.

W lipcu tego roku wojska amerykańskie „omyłkowo” ostrzelały oddział swoich afgańskich sojuszników, zabijając ośmiu i raniąc pięciu żołnierzy. Naloty prowadzone są przez całe lato – ich celem są talibowie, którzy mimo trwającej już 14 lat międzynarodowej ofensywy, wciąż stanowią świetnie zorganizowaną armię, utrzymującą się w dużej mierze z handlu narkotykami. Tylko w tym roku w zamachach terrorystycznych zginęło ponad 5 tys. afgańskich cywilów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Uczestnicy poznańskiego czarnego protestu uniewinnieni. Nie atakowali policjantów

Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił czwórkę uczestników czarnego protestu w 2016 r., któryc…