Rzecznik Pentagonu potwierdził, że lotnictwo USA mogło dokonać ataków „w pobliżu” szpitala w miejscowości Kunduz, prowadzonego przez Lekarzy Bez Granic. Wśród ofiar jest troje dzieci. Barack Obama złożył kondolencje rodzinom.

twitter.com/MSF International
twitter.com/MSF International

W nocy z 2 na 3 października doszło do ataku bombowego sił NATO na szpital, w którym znajdowało się ponad 100 pacjentów i personel medyczny – około 80 osób. Lekarze Bez Granic podają, że ofiar śmiertelnych jest na razie 19, z czego troje to dzieci. Zginęło też 12 pracowników szpitala. Rannych zostało 37 osób. Od kilku dni trwa walka z talibami o miasto Kunduz. Siły rządowe wspierane są przez oddziały amerykańskie, brytyjskie  i niemieckie. Atak bombowy nastąpił około 2.15 w nocy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Kabulu podaje, że w szpitalu ukrywało się kilku ważnych talibskich bojowników. Mieli oni w nocy wtargnąć do budynku szpitala i terroryzować pracowników, grożąc im śmiercią i używać jako „żywych tarcz”. Nie są to jednak potwierdzone informacje.

Barack Obama złożył kondolencje rodzinom ofiar, jednocześnie jednak podkreślił, że czeka z oceną zdarzenia na wynik śledztwa departamentu obrony. Rzecznik Pentagonu potwierdził, że atak mógł nastąpić „w pobliżu” obiektu cywilnego podczas nocnego ostrzału miasta.

– To tragiczne, niewybaczalne zdarzenie – powiedział Komisarz ONZ do spraw Praw Człowieka Zeid Ra’ad Al-Husajn. Zarówno on, jak i przedstawiciele Lekarzy Bez Granic wezwali do przeprowadzenia transparentnego śledztwa przez Narody Zdednoczone. 29 września organizacja informowała bowiem Kabul o lokalizacji szpitala zorganizowanego w Kunduzie, apelując o uwagę przy prowadzeniu działań wojennych.

Okolice Kunduzu to jeden z najbardziej niespokojnych regionów na północnym wschodzie Afganistanu. Jest stolicą prowincji, której trzy dystrykty znajdują się pod kontrolą talibów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja wraca do Afganistanu. Tym razem bez przelewu krwi

Po panicznej ucieczce wojsk USA z Afganistanu, Moskwa próbuje wejść na puste miejsce. Tym …