Od niedzieli w całym Afganistanie obowiązuje zakaz podróżowania dla kobiet bez asysty mężczyzny. Zakaz dotyczy podróży na dystansie przekraczającym 72 kilometry.

Jeśli kobieta chce jechać dalej, musi jej towarzyszyć spokrewniony z nią mężczyzna. Jeśli go nie ma, a kobieta podróżuje sama lub w towarzystwie innych kobiet, nie należy jej podwozić – powiedział rzecznik Talibów Sadik Akif Muhadżir.

Niezależnie od dystansu na jakim podróżuje kobieta, powinna nosić hidżab, czyli mieć zakryte włosy. Hidżab jak dotąd nie został dokładnie sprecyzowany przez afgański rząd. Może to być chusta zakrywająca włosy, lub pozostałe zasłony twarzy jak np. burka, która zakrywa całą twarz. Obecnie większość kobiet w Afganistanie zakrywa włosy, nie wszystkie noszą jednak burki.

Od niedawna panuje również zalecenie, by nie odtwarzać muzyki w samochodach i innych środkach transportu. Telewizja afgańska nie będzie już emitowała filmów fabularnych, komedii oraz niczego, gdzie występują kobiety aktorki. Prezenterki telewizyjne i dziennikarki, które jeszcze mogą pracować w Afganistanie, obowiązkowo muszą chusty zakrywające włosy- podaje Al Jazeera.

Na krótszych dystansach kobiety nadal mogą podróżować bez asysty bliskiego krewnego. Długodystansowe podróże będą musiały odbywać za zgodą i w towarzystwie mężczyzny.

Afganistan po przejęciu władzy przez Talibów jest gospodarczą ruiną. Wieloletnia okupacja przez Stany Zjednoczone zostawiła kraj w opłakanym stanie. Rząd Talibów, który przejął kontrolę nad krajem, nie może poradzić sobie z zastaną sytuacją, biedą, bezrobociem i upadkiem instytucji państwowych. Zamiast zająć się odbudową państwa, dręczy kobiety odbierając im prawa w imię ich bezpieczeństwa i skrajnie konserwatywnie rozumianego prawa islamskiego. Dochodzi również do brutalnych morderstw i samozwańczych egzekucji.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael kazał ewakuować drugie co do wielkości miasto Strefy Gazy

Do Chan Junus (ang. Khan Younis) drugiego co do wielkości miasta w Strefie Gazy, uchodźcy …