Wojewoda warmińsko-mazurski zakwestionował wydatki olsztyńskiego stowarzyszenia, którym kieruje były poseł. Agent Tomek i jego żona muszą zwrócić 1,4 mln zł.

„Agent Tomek” / fot. https://www.youtube.com/watch?v=jGeA7kXZft0

„Helper” prowadzi środowiskowe domy pomocy społecznej w regionie: w Olsztynie, Marcinkowie, Prejłowie, Jedwabnie i Reszlu. Do ich prowadzenia dokładają się gminy i wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. To właśnie on zlecił kontrolę wydatków „Helpera” za okres  2015-2016 w pięciu domach. Rzeczniczka wojewody poinformowała, że do zwrotu będzie prawie 1,5 mln zł – ale ostatecznie może wyjść jeszcze więcej, ponieważ stowarzyszenie nie kwapiło się do współpracy z kontrolerami, brakowało dokumentacji, wykazy były niepełne.

Kontrolerzy we wnioskach końcowych stwierdzili „dużą skalę niegospodarności, stwierdzoną w związku z przeznaczeniem dużych kwot na zakupy sprzętu i materiałów wysokiej klasy, znanych marek”. Tomasz Kaczmarek i jego żona źle wykorzystywali dotacje celowe lub pobierali ich zbyt dużo, w zdumienie wprawiły również urzędników luksusowe zakupy sprzętu elektronicznego np. dronów, ale także perfum, kosmetyków, odzieży sportowej. Z kasy stowarzyszenia opłacano wynajem i ubezpieczenie samochodów dla spółek powiązanych z „Helperem”. Agent Tomek uważa, że ktoś próbuje go wrobić.

„Stowarzyszenie Helper, prowadzące na terenie Warmii i Mazur sześć Środowiskowych Domów Samopomocy, zawsze funkcjonowało w sposób transparentny, świadcząc opiekę osobom wykluczonym, niepełnosprawnym oraz chorym na Alzheimera na najwyższym poziomie, a wszystkie dotychczasowe kontrole przeprowadzane na przestrzeni ostatnich siedmiu lat nie kwestionowały jakichkolwiek zakupów dokonanych dla naszych podopiecznych” – napisał w oświadczeniu. Uważa też, że Urząd Wojewódzki przekroczył uprawnienia kontrolne. Rzeczniczka wojewody w odpowiedzi poinformowała media, że wobec „Helpera” wszczęły postępowania: policja, prokuratura i Krajowa Administracja Skarbowa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Skoro przekroczył rzeczowy zakres wydatków – to po kieszeni! Prawidłowo…
    Jednak dlaczego jedynie takich drobniaków?
    Chyba powodem jest wrzaskliwość Makreli Angel…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Homofobicznym gminom pod rozwagę: NSA unieważnił uchwałę nienawiści

Rada Gminy Serniki 21 czerwca 2019 roku podjęła uchwałę, mającą formę deklaracji o nazwie …