Aktywistka LGBTQ podejrzana o wypisanie na murze gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej imion młodych ludzi, którzy popełnili samobójstwo w atmosferze homo- i transfobicznej nagonki w Polsce, została dziś rano zatrzymana i dowieziona do prokuratury. Usłyszała zarzut niszczenia lub uszkadzania zabytku.

Działaczka celowo chciała pozostać anonimowa; jak mówi – by uwaga mediów koncentrowała się na imionach, jakie pojawiły się na elewacji MEN, a nie na jej osobie. Te imiona to Kacper, Wiktor, Milo, Dominik, Zuza i Michał: młodzi ludzi, którzy targnęli się na swoje życie, bo nie mogli znieść homo- i transfobicznych szykan, wyzwisk, poniżającego traktowania ze strony kolegów czy lekarzy. Na budynku MEN napisano również czerwonymi literami „Twoje dziecko LGBT+”. Jeszcze tego samego dnia akcja doczekała się reakcji ze strony ówczesnego ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, który nazwał osoby malujące po budynku MEN „barbarzyńcami” oraz „grupą idiotów”. Gmach MEN jest zabytkiem architektury okresu międzywojennego oraz miejscem pamięci narodowej – w okresie II wojny światowej właśnie tam znajdowała się tam owiana złą sławą siedziba Gestapo w Alei Szucha. – To nie wandalizm, to memento – odpowiadała ministrowi na Twitterze posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Policja weszła do mieszkania aktywistki o szóstej rano – poinformował kolektyw Stop Bzdurom, a potwierdziła rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W mieszkaniu przeprowadzono przeszukanie, a aktywistkę przywieziono na godz. 10 do prokuratury. Przed 11 dotarła prawniczka z Kampanii przeciw Homofobii. Ostatecznie działaczka opuściła budynek przed godz. 13.30, po usłyszeniu zarzutu niszczenia lub uszkadzania zabytku oraz zarzutu chuligaństwa. Za niszczenie i uszkadzanie zabytków przewiduje się karę od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Policja informowała, iż na nagraniach monitoringu widać trzy osoby malujące sprejem po budynku MEN. Nadal poszukuje dwóch. A działacze LGBT pytają: czy skoro w sprawie napisów na gmachu MEN zareagowano tak stanowczo, czy z podobnym rozmachem będą ścigani chuligani, którzy praktycznie codziennie zostawiają na ścianach, także zabytkowych gmachów, wulgarne napisy i rysunki?

Aktualizacja:

Wieczorem aktywistka ujawniła się: to Marta Puczyńska, związana z kolektywem Stop Bzdurom. Aktywistka została zwolniona za poręczeniem majątkowym 10 tys. złotych, ma również dwa razy w tygodniu pojawiać się na komisariacie.

? Dziś od samego rana docierają do nas informacje o dwóch akcjach policji wymierzonych w aktywistów LGBTQIA. 1)…

Opublikowany przez Replika Czwartek, 8 października 2020

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sąd Najwyższy: strajk w LOT w 2018 roku był legalny. Rząd próbował go złamać bezprawnie

O tym strajku mówiła cała Polska. Państwowa spółka próbowała go zdławić za pomocą zastrasz…