Nie wypada obrażać, lżyć, poniżać, lekceważyć, pogardzać i pluć jadem, choć wszystkie te działania byłby więcej niż uprawnione po tym co uczynił Alexis Tsipras – grecki socjaldemokrata, czyli mroczny gatunek polityka. Nadzieja nowej i najnowszej lewicy europejskiej okazała się być czymś więcej niż typowym przypadkiem socjaldemokraty; można rzec wzorcem, który warto umieścić w muzeum w Sevre, zaraz obok metalowej pałki będącej etalonem metra.

Działań Tsiprasa nie da się opisać kategorią inną niż zdrada. I nie jest to ani żadne zadęcie, ani jakiś lewicowy (przepraszam, lewacki) odpał. Jego postępowanie spełnia wszystkie kryteria definicji tego terminu. Gość zostaje wybrany po to, żeby się skonfrontować z Troiką i kapitalistycznym obłędem narzucanym Grecji. Potem jeszcze robi referendum i na wszelki wypadek pyta, czy na pewno o to chodziło Greczynkom i Grekom pół roku temu. Uzyskuje potwierdzenie oraz precyzcyjną informację, iż 62 proc. obywatelek i obywateli jest przeciwnych podpisywaniu nowego „porozumienia” z „partnerami”. Tsipras wzywa przed referendum do głosowania „przeciw terrorystycznym pogróżkom” z Berlina i Brukseli. Po referendum, z kolegami, Tsipras przepisuje tekst rzeczonego „porozumienia” z „partnerami” trochę je tuningując i coś tam próbuje ugrać. „Partnerzy” jednak nie doceniają jego gestu i zachęcają Tsiprasa, by ten – mówiąc ludowo – walił się na ryj. W czasie, gdy ten trwa w pewnej konfuzji, „partnerzy” szykują mu „porozumienie” do kwadratu, czyli nic innego jak wyrok śmierci na grecką gospodarkę, a tym samym państwo i nację (z klauzulą przeniesienia tego, co ewentualnie mogłoby się uchować, do znajdującego się w Luksemburgu prywatnego funduszu depozytowego niemieckiego ministra finansów). Tsipras nagle ogłasza, że społeczeństwo nie udzieliło mu mandatu do wyjścia ze strefy euro. Dzień później okazuje się, że referendalne „nie” to praktycznie „tak”. „Terrorystyczne pogróżki” stały się „sensownym rozwiązaniem”.

Teraz Tsipras będzie się ociągał z powrotem do Aten, ale w końcu to zrobi. Partia go pożre, więc w Syrizie się już nie pokaże; pewnie założy nową koalicję i to z ludźmi, do których zwalczania został wybrany i stanie się europejskiej klasy dojrzałym politykiem.

Stracimy wszyscy – przytomni i wrażliwi ludzie, którzy chcemy zmieniać świat, i którzy wciąż mamy nadzieję i siły, i chcemy walczyć.

Zyska nazistowska Złota Jutrzenka, grecka ekstrema, która już podnosi sobie rating, prezentując się jako jedyna alternatywa dla niemieckiego czy europejskiego dyktatu. Napięcie będzie rosło i całkiem niewykluczone, że przedterminowe wybory wygrają właśnie neofaszyści. Równie niewykluczone jest jakieś bardziej drastyczne odsunięcie Syrizy od władzy i ustanowienie wojskowej dyktatury. Może w przeciągu najbliższych miesięcy, a może kilku lat. Wówczas drzwi do kolejnej wojny na Bałkanach zostaną ostatecznie i oficjalnie otwarte.

Drogie Koleżanki Socjaldemokratki, Drodzy Koledzy Socjaldemokraci, jak Wasze samopoczucie?

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Nasze samopoczucie całkiem nieźle.To czy Tsipras zdradził to się okaże.W całej konstrukcji artykułu mankamentem jest rzekomy antykapitalizm Złotego Świtu.Historia mówi nam, że Ford i inni kapitaliści hojnie sponsorowali Adolfa H. Trudno zatem uwierzyć w antykapitalistyczną naturę neonazistowskiej dyktatury.

  1. ZŚ jest anty demokratyczny i antyeuropejski. W tekście nic nie ma o kapitaliźmie. Niestety EU dzisiaj jaka jest może zjednoczyć przeciw niej i prawicowców i lewicowców. Tylko jest pewna różnica w poglądach tych opcji. Lewica uważa, że EU jest za bardzo kapitalistyczna a prawica, że za mało. Powiedzmy, że Grecja wychodzi z EU – która opcja lewicowa czy prawicowa zwycięży wtedy w Grecji?

  2. Ja uważam, że Grecja czy to w EU czy bez niej i tak podążać będzie kursem neoliberalnym. Po to powstały takie instytucje jak OECD, ŚOH i BŚ żeby tego procesu pilnować. Grecja nie ma silnego przemysłu (a teraz sprywatyzuje resztki) żeby być niezależną. Daleko na turystyce nie zajedzie – vide Tunezja. Bogate państwa Zachodu po prostu przygotowują sobie kraje Południa i Wschodu na bycie dla nich takimi lokalnymi Chinami gdzie będą działać tylko montownie i gdzie obywatele są bardziej zdyscyplinowani a rządy nie prowadza własnej polityki państwowej.

  3. No, to gratuluję dobrego samopoczucia. Oraz aparatu poznawczego — nie wiadomo czy Tsipras zdradził? Okaże się? Kiedy da fak?!

  4. koleś. bawicie się w cenzurę. Wycięto mi 2 posty pod pańskimi wypocinami (Litomerzyce-Transform i Alexis Blair). Zupełnie szmatławe jak to „lewica’ polska a właściwie cała „lewica”. Postrzeganie świata, losu proletariatu w głębokim poważaniu-najlepiej „wychodzi” protestowanie ale takie eleganckie. Niech się „redakcja” strajku.eu. Tak na marginesie. W/naczelna „dała ciała” w ostatnim NIE. Urban ma rację traktując „młodych” jak idiotów.

 2. Misiaczku, chciałbym ci zwrócić uwagę na kilka spraw:
  – kilka dni przed „brukselą” Ateny – i Tsiprasa – odwiedziła niejaka Victoria Nuland (tak, tak, to ta od Kijowa, Majdanu, „fuck EU”, chlebodawczyni Sikorskiego) a potem niejaki Obama wyraził „pogląd” wobec Merkel, że Grecja „MUSI” pozostać w „Eurozonie”,
  – Grecja ćwiczy wariant „chile” (Nixon-Kissinger): najpierw „niech zawyje ekonomia” (właśnie „wyje”) a jak to nie pomoże – to zawsze się znajdzie jakiś grecki „Pinochet” wynajęty (wtedy to Kissinger wynajmował) a dzisiaj może ….art. 5 paktu NATO jest wyjątkowy wygodny. Chciałem ci zwrócić uwagę, że i Kissinger to Żyd, Nuland – Żydówka, Soros-Żyd a Grecy – to prawoslawie „mające” na pieńku z katolami i poczytaj Huntingtona to się może w tej twojej odmóżdżonej pale oświeci (dodaj do tego Brzezińskiego a jeszcze to: https://www.youtube.com/watch?v=Sh3dp_AnlQI
  – tak jak w US straszy się (kiedyś „czerwonymi” dzisiaj „marksistami” ) to od czasu kiedy zaczęło się „wyzwalanie” Ukrainy to straszy się „faszyzmem” (a Snyder – kumpel sierakowskiego i „ludzi wolności”). Przy okazji nie przeszkadza to aby „demokraci” (Poroszenko-Żyd, Kołomojski-Żyd, Soros-Żyd, Nuland-Żydówka w jedyna EUROPEJSKA nacjonalistyczna organizacja to Europejski Kongres Żydów (https://pl.wikipedia.org/wiki/Europejski_Kongres_%C5%BBydowski ale lepiej: http://www.eurojewcong.org/index.php) w Kijowie cieszyli się z współpracy z „majdanem”/Prawy Sektor reprezentującym KLASYCZNY FASZYZM.
  A ponieważ chodzi o „kasę” (nie, wcale nie „grecką” kasę) – tylko o KASĘ IMPERIALISTÓW – to zabawa się „kończy”. Oczywiście straszenie „faszyzmem” możesz sobie włożyć do d….y: zawsze pod ręką jest art. 5 NATO – tu to masz i przeczytaj ze zrozumiem (choć wątpliwe w twoim przypadku): http://www.nato.int/cps/en/natolive/official_texts_17120.htm
  A jak już musisz się epatować Blairem to http://www.eurojewcong.org/combating-anti-semitism/13089-tony-blair-lands-new-role-to-tackle-anti-semitism-and-extremism-in-europe.html
  Co do „socjaldemokratów” – PEŁNA RACJA. Tylko kto ci powiedział, że Syriza jest „socjaldemokracją”. Coś ci się pop…..ło.
  A tak na marginesie: jeżeli Krugman czy Stiglitz popierają „nie” (Sachs też proponował Balcerkowi/Mazowieckiemu aby nie spłacać długu PRL – poczytaj w LeMonde diplomatique) to wiedzieli co mówią: są przerażeni dziedzictwem Clintona (to on jest „ojcem chrzestnym” dzisiejszej voodoo economy to wiedzą to co wiedział Keynes podczas rozmów wersalskich po WWI (http://modernism.research.yale.edu/wiki/index.php/The_Economic_Consequences_of_the_Peace). Przy okazji podrzuć swojej szefowej, żeby na drugi raz jeżeli pisze o „keynsianismie” pisała (w NIE) ze zrozumienie, A poza ty to ma kobieta rację wyróżniając się „posiadaniem cojones” w odróżnienie od pismaczka z strajku.eu.
  A tak na marginesie: kto rządzi w EU? Merkel? Tusk? Juncker? A dlaczego kretyńskie pretensje do Merkel? A że to kasa Niemców” ECB „które” odcięło „gotówkę” na zlecenie IMF. „Konstrukcja” EU jest równie idiotyczna (dzięki Genscherowi i paktowi z Maastricht) jak konstrukcja RPjakiśtamnumer
  Wy kretyni ze Strajku/eu – Krytyki Politycznej wypełniać poziomem swoich intelektów innego wytwornego intelektualnie kretyna: Rotfelda czyli jesteście „fachidioten”. To WSZYSCY PRZEGRYWAMY, ty pacanie odmóżdżony także. WAL SIĘ PACANIE STRAJKOWAĆ aby budować dobrobyt wg konceptu Sierakowiaka/Michnika/Sorosa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Dokąd idzie Sahra Wagenknecht?

Fenomen Sahry Wagenknecht, która porzuciła szeregi „Die Linke” i będzie tworzy…