Komisja Środowiskowa Pracowników Sztuki OZZ Inicjatywa Pracownicza wystąpiła przeciwko postawie władz Teatru Nowego w Poznaniu, który zgodził się de facto promować nieprzyjazną pracownikom firmę. Apeluje do dyrekcji: nie sprzedawajcie się za trzydzieści czytników!
– Cieszę się, że na naszej teatralnej drodze spotkaliśmy firmę Amazon. Zaszczytne miano pierwszej instytucji kultury w Polsce, którą Amazon wspiera swoimi czytnikami, zobowiązuje nas do kreatywności. Bardzo liczę na to, że twórcza przyjaźń Amazon i Teatru Nowego przetrwa wiele teatralnych sezonów i wspólnie wykreujemy niejedno artystyczne wydarzenie – zachwycał się dyrektor poznańskiego Teatru Nowego Piotr Kruszczyński. Na razie „twórcza przyjaźń” przejawia się w podarowaniu teatrowi 30 czytników marki Kindle, które są wykorzystywane m.in. podczas otwartych seansów czytania performatywnego. Amazon przedstawia współpracę jako „promocję czytelnictwa”. Nietrudno jednak pojąć, że jeśli cokolwiek jest tu naprawdę promowane, to właśnie sam Amazon i jego produkty.
Dyrekcji teatru nie przeszkadza tworzenie pozytywnego PR-u firmie, która nawet w nieprzyjaznej prawom pracowniczym Polsce zyskała już reputację wyzyskiwacza. Niejednokrotnie była w mediach krytykowana za wyjątkowo ciężkie warunki pracy, w tym system wyśrubowanych norm i przymuszanie pracowników do udziału w tzw. sesjach coachingowych, gdzie trzeba tłumaczyć się z krótkotrwałego choćby spadku wydajności. Filia Amazona działa w Sadach pod Poznaniem, a działająca tam Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza jest od czerwca 2015 r. w sporze zbiorowym z pracodawcą. Zatrudnieni domagają się podwyższenia pensji do 16 zł za godzinę, respektowania przez kadrę kierowniczą przerw, do których mają prawo pracownicy, a wreszcie wprowadzenia takich samych warunków pracy, jakie panują w magazynach firmy w innych krajach. Przewidywane przez prawo mediacje między pracownikami i pracodawcą zakończyły się po kilkudziesięciu minutach oświadczeniem przedstawicieli zarządu, którzy odmówili dalszej dyskusji nad postulatami drugiej strony.
Inicjatywa Pracownicza przypomina, że wiele instytucji kultury na świecie posiada politykę sponsoringu i odrzuca oferty współpracy wtedy, gdy byłaby ona jawnie nieetyczna. Według związku zawodowego byłoby to zupełnie uzasadnione w przypadku Teatru Nowego i Amazona, gdzie za strajkiem w referendum opowiedziało się ponad 2 tys. zatrudnionych. Związek przypomina rzecz w Polsce niezupełnie oczywistą – szacunek dla praw pracowniczych i zapewnienie godnych warunków pracy i płacy to też kultura.