Słowa Mahmuda Abbasa wygłoszone wczoraj w palestyńskiej Ramalli pod adresem Davida Friedmana, ambasadora Stanów Zjednoczonych w Izraelu, wywołały żywą reakcję w Waszyngtonie i Tel-Awiwie. Zarówno przewodniczący Autonomii Palestyńskiej, jak i ogół Palestyńczyków znajdujących się pod okupacją izraelską zostali zakwalifikowani przez Friedmana jako „antysemici”.

David M. Friedman. wikimedia

„Ambasador amerykański w Tel-Awiwie to kolonista i psi syn” – powiedział Abbas omawiając politykę amerykańską wobec konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Jason Greenblatt, Izraelo-Amerykanin wybrany przez prezydenta USA Donalda Trumpa na swego „specjalnego wysłannika” ds. tego konfliktu, odpowiedział z Waszyngtonu: „Nadeszła pora, by prezydent Abbas wybrał między nienawistną retoryką, a wysiłkami na rzecz poprawy jakości życia swego narodu”.

Mający poważne problemy z policją premier izraelski Benjamin Netanjahu również potępił „antysemickie” słowa Abbasa: „Pierwszy raz od kilkudziesięciu lat administracja amerykańska przestała pieścić się z kierownictwem palestyńskim i mówi im „dość”. Ten szok prawdy sprawia, że tracą rozum”.

Izraelo-Amerykanin David Friedman, ambasador USA w Izraelu, to były nowojorski adwokat biznesowy Donalda Trumpa, ortodoksyjny żyd i skrajny nacjonalista izraelski. Według niego, Palestyńczycy przeciwni terrorowi okupacji, zaborowi ziem i kolonizacji żydowskiej to „antysemici”.

Jest zwolennikiem aneksji przez Izrael ziem okupowanych, nielegalnego skolonizowania ich, „transferu” Palestyńczyków poza granice i przeniesienia ambasady USA do Jerozolimy (Al-Kuds) . Nawet w Izraelu uważa się go za przedstawiciela  skrajnej prawicy. Friedman utrzymuje uprzywilejowane stosunki z rasistowską, ultranacjonalistyczną partią Żydowski Dom pod wodzą ministra edukacji Naftali Bennetta, reprezentującą nurt fanatycznego, religijnego syjonizmu.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Skrajne ubóstwo wśród dzieci i seniorów rośnie, mówi raport „Poverty Watch Polska 2021”

„Poverty Watch 2021” przygotowany przez EAPN Polska, czyli Polski Komitet Euro…