Site icon Portal informacyjny STRAJK

Amerykanie nie chcą kapitalizmu – nowy optymistyczny sondaż

Tylko 25% Amerykanów uważa, że ​​kapitalizm jest dobry dla społeczeństwa – wynika z majowego sondażu firmy badawczej Harris Poll and Just Capital.

Coraz więcej Amerykanów rozczarowuje się kapitalizmem jako systemem, który nie zapewnia minimum bezpieczeństwa, co jest widoczne zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19. W szczególności Amerykanie są zdania, że firmy powinny więcej płacić zwłaszcza tym pracownikom, którzy wykonują pracę ważną dla społeczeństwa.

Dodatek do wynagrodzenia dla pracowników narażonych zakażeniem, który został wprowadzony w czasie pandemii, pokazał, jak niskie pensje otrzymują pracownicy sklepów spożywczych, kurierzy dostarczający żywność oraz osoby wykonujące inne zawody, których praca ma ogromne znaczenie w czasie pandemii. Wielu z tych pracowników w dodatku nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. Zdaniem 67 proc. ankietowanych Amerykanów pensje tych osób powinny być stale podwyższone.

Kryzys uderzył również mocno w kobiety, z których wiele zostało zmuszonych do tego, żeby zrezygnować z pracy zawodowej po tym, gdy z powodu pandemii rząd zamknął przedszkola i żłobki. Według badań Lean In, organizacji pozarządowej, najbardziej narażone na zwolnienia były osoby czarnoskóre, a zwłaszcza Afroamerykanki.

Tylko co czwarty Amerykanin wciąż wierzy w to, że panująca w USA forma kapitalizmu daje społeczeństwu dobro. Większość Amerykanów pragnie zmian, takich jak wprowadzenie wyższych płac dla pracowników kontraktowych i tymczasowych, a także objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym wszystkich obywateli.

Około 70 proc. respondentów stwierdziło, że według nich firmy powinny oferować co najmniej 14 dni płatnego zwolnienia chorobowego wszystkim pracownikom, bez względu na formę ich zatrudnienia, zamiast w trakcie przestoju wysyłać ich na przymusowe urlopy.

„Amerykanie coraz częściej oczekują od firm, że zapewnią płatny urlop chorobowy, płatny urlop rodzinny, podwyżki płac, opiekę zdrowotną i bardziej elastycznie podejdą do kwestii pracy zdalnej” – czytamy w raporcie.

Szczególnie widoczna zmiana postaw w stosunku do firm na bardziej wymagającą obserwowana jest u młodszych pracowników – millenialsów (pokolenia urodzonego w latach 80. i 90. XX wieku) oraz pokolenia Z (urodzonego w II połowie lat 90. XX wieku oraz w pierwszej dekadzie XXI wieku).

Firmy coraz bardziej muszą się liczyć z młodszymi pracownikami, którzy są bardzo surowymi recenzentami i w razie, gdy są łamane ich prawa pracownicze, nie pozostawiają na swoich pracodawcach suchej nitki w internecie.

Badacze doszli także do konkluzji, że „Amerykanie w przeważającej części zgadzają się, że jako społeczeństwo muszą wykorzystać kryzys do naprawienia tego, co zostało zepsute i znalezienia lepszego sposobu życia”.

Harris Poll and Just Capital to niezależna firma badawcza założona przez inwestora miliardera Paula Tudora Jonesa. W omawianej ankiecie udział wzięło 1000 osób.

Exit mobile version